Bulgaria urmează să adopte moneda unică a Uniunii Europene la 1 ianuarie. Sondajele arată că națiunea este profund divizată cu privire la această schimbare.
POLITICO a discutat cu mai mulți bulgari despre temerile și speranțele lor, în timp ce își iau rămas-bun de la moneda națională, leva.
Anton Teofilov, 73 de ani. Vânzător în piața în aer liber din Pernik, un oraș mic aflat la 100 de kilometri de Sofia
Ce părere aveți despre aderarea Bulgariei la zona euro?
„Suntem dintr-o altă generație, dar susținem euro. Vom avea beneficii uriașe din aderarea la zona euro. Plățile în UE vor deveni simple și fără bătăi de cap. Va fi excelent pentru economie și pentru națiune. Poți călători, face afaceri sau cumpărături cu aceeași monedă. De exemplu, mergi în Grecia și cumperi o sticlă de ouzo cu aceeași valută.”
Cum credeți că se va schimba viața de zi cu zi după înlocuirea levei cu euro?
„Nu mă aștept la turbulențe. Din ianuarie, vom plăti pur și simplu în euro. Nimeni nu se plânge acum de prețurile afișate în euro și în leva.”
Continuarea, în Aktual24.ro
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Sursa foto: Pixabay.com)



