Un exemplu concret arată de ce valul de ură și amenințările cu moartea continuă să se răspândească pe rețelele de socializare. Un mesaj clar de amenințare cu moartea la adresa președintelui României este tolerat de autoritățile statului pe motiv că Nicușor Dan nu a avut cunoștință despre această amenințare, relatează Aktual24.
Cazul a fost semnalat redacției aktual24.ro de către grupul ALERT, un grup de activiști online care luptă cu dezinformările de pe rețelele de socializare, în special de pe Tik Tok.
Astfel, grupul a sesizat anul trecut, în septembrie, Parchetul Buftea cu privire la faptul că un utilizator Tik Tok , simpatizant de-al lui Călin Georgescu, l-a amenințat cu moartea pe președintele Nicușor Dan. Concret, acesta a scris clar în chat: „Dacă îl arestează (pe Călin Georgescu), eu îl împușc pe Nicușor.”
Trei luni mai târziu, procurorul Eduard Măcriș din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Buftea, a decis că nu este niciun motiv ca autorul amenințării cu moartea la adresa președintelui să suporte rigorile legii. Procurorul a decis că ”nu se impune începerea urmăririi penale, urmând ca lucrarea să se claseze”.
Continuarea, pe Aktual24.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram
Urmăriți PressHUB și pe Google News!



