Aktual24 | Un fost ofițer SIE acuză că foști colegi din structură se află în spatele ascensiunii lui Călin Georgescu: „Unii colegi ai mei aveau o înclinație viscerală în a spiona Occidentul”

Data:

Silvian Ionescu, fost ofițer al Serviciului de Informații Externe, susține că foști colegi din structură se află în spatele ascensiunii publice a lui Călin Georgescu, scrie Aktual24.

„Acum 35 de ani am plecat din SIE dorindu-mi o viață normală, suspectând că unii colegi ai mei aveau o înclinație viscerala în a spiona occidentul.

Azi sunt convins ca am făcut ce trebuia, mai ales după expunerea cazului Georgescu.

Este abominabil sa pricepi că foști „colegi” de breasla cea mei frumoasă în slujba țării, au torsionat menirea slujbei lor, în a deraia viitorul liber al tarii.

TOTI SUSTINATORII GEORGESCULUI SUNT IN FAPT DUSMANII VIITORULUI COPIILOR NOSTRI”, a postat Ionescu pe rețelele de socializare.

Citește și: Zelenski i-a refuzat invitația lui Vladimir Putin de a negocia pacea la Moscova: „Nu pot merge la Moscova când țara mea este atacată în fiecare zi. Nu pot merge în capitala acestui terorist”

În perioada 1974–1989, Ionescu a activat în DIE, având gradul de locotenent (1974), locotenent major (1979) și căpitan (1984), cu funcția de șef de sector în cadrul Centrului de Informații Externe.

Călin Georgescu a fost asociat cu rețeaua Caraman, o rețea de spionaj românească activă în perioada comunistă. Kelemen Hunor, președintele UDMR, a afirmat că Georgescu a făcut parte din această rețea și a avut legături cu Mircea Malița, un fost diplomat comunist și fost membru al Comitetului Central al PCR.

În cadrul unui interviu, Călin Georgescu a fost întrebat dacă este ofițer acoperit al unui serviciu secret românesc. El a evitat să răspundă direct, afirmând că nu are nicio legătură cu acest subiect și că astfel de întrebări sunt „inutile și inadecvate”.

Continuarea, în Aktual24

Citește și: Doi senatori americani au cerut companiilor Meta și Google să combată propaganda rusă înaintea alegerilor parlamentare din Republica Moldova

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Foto: Inquam Photos / Octav Ganea)

spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related