Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat, luni, că România își va mări efectivele militare la granița estică. Acțiunea vine ca urmare a amplificării atacurilor cu drone în proximitatea României. De la declanșarea Războiului din Ucraina, au avut loc 70 de atacuri cu dronă în zona Dunării și 14 pătrunderi ilegale ale dronelor în spațiul aerian românesc, relatează Digi24.
Ministrul Apărării a declarat că cel mai mare pericol este ca dronele să se prăbușeasă în zonele locuite.
„Pentru ca lucrurile acestea să aibă șanse mai mari să se întâmple în stuf și în zone nelocuite, și nu pe acoperișul caselor, Armata Română face niște eforturi. Da, vă spun foarte deschis: cu toate eforturile, există riscul să vedem drone și în zone locuite, dar riscul este mic. Întrebarea este: poți tu garanta că nu va fi? Nu! Se lucrează cu probabilități și cu capacitățile avute la dispoziție.”
Săptămâna trecută, o dronă rusească s-a prăbușit în curtea unei case nelocuite din județul Vrancea, situată la 200 de kilometri de granița cu Ucraina. Aparatul de zbor, care nu fusese detectat de radarele Armatei, a fost descoperit de o localnică care a anunțat autoritățile.
MApN: Nu putem detecta toate dronele care intră în spațiul țării
Ministerul Apărării Naționale a admis, pentru prima dată de la declanșarea războiului, că nu este capabil să detecteze toate dronele care pătrund în spațiul aerian autohton. Este vorba despre aparatele de zbor care sunt fabricate din materiale non metalice.
„Există situații în care anumite drone, în anumite zone, nu pot fi văzute pe radar și trebuie să spunem asta clar. Nu este o situație doar în România, se întâmplă peste tot. Dronele acestea, care sunt făcute din spumă sau carton, nu au suprafață de reflexie, adică unda generată de radar se absoarbe și nu se mai întoarce. O altă situație este cea a zonelor de relief. Ca să poți prinde un obiect zburător, trimiți un fascicul care se lovește de ceva și apoi se întoarce. România are un relief care nu este neapărat plan.”
Totuși, Radu Miruță a indicat că, în Marea Neagră, capacitățile de supraveghere ale Armatei Române funcționează optim.
„Pe Marea Neagră se vede absolut tot. În zona Insulei Șerpilor vedem toate dronele care vin spre Ucraina.”
Acțiunile Armatei nu au oprit incursiunile, dar le-au diminuat
Conform Ministrului Apărării, reacțiile Armatei Române nu au stopat incursiunile dronelor rusești, dar au diminuat semnificativ frecvența acestora.
„Faptul că știri de acest tip nu apar în fiecare zi se datorează faptului că Armata își face foarte bine treaba.”
Strategiile variază în funcție de situație
Miruță a mai declarat că Armata are un număr de strategii pentru a răspunde corespunzător pătrunderilor aparatelor de zbor. Astfel, soluția costisitoare a ridicării avioanelor de vânătoare împotriva dronelor nu este singura.
„Eu am un telefon operativ pe care primesc alerte aeriene de câteva ori pe noapte. Pentru unele dintre ele se ia decizia ridicării avioanelor F-16 de vânătoare, pentru altele sunt angrenate sistemele de la sol care opresc sau descurajează aceste amenințări.”
Sistem de apărare bazat pe AI
Acesta a mai adăugat că, prin sprijin american, a fost operaționalizat un sistem anti aerian care va funcționa pe bază de inteligență artificială. Sistemul, numit MEROPS, poate detecta aparate de zbor și trimite instant alte drone pentru a le combate.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
Sursa foto: Ministerul Economiei



