Austria a anunțat, sâmbătă, că va aproba cel mai recent pachet de sancțiuni al Uniunii Europene împotriva Rusiei, revenind asupra poziției anterioare și eliminând un obstacol-cheie înainte de votul prevăzut pentru începutul săptămânii viitoare, relatează Reuters.
Miniștrii de externe ai UE urmează să se întâlnească luni în Luxemburg, când speră să finalizeze cel de-al 19-lea pachet de sancțiuni împotriva Moscovei, ca urmare a invaziei Rusiei în Ucraina.
Agenția Reuters a relatat la începutul acestei luni că adoptarea pachetului era blocată, deoarece Austria solicita ca UE să deblocheze anumite active rusești pentru a compensa Raiffeisen Bank International din Austria, afectată de sancțiunile impuse anterior de Rusia.
Însă alte guverne ale UE nu au fost de acord. Pachetul necesită susținere unanimă din partea celor 27 de state membre ale UE.
Citește și: Rusia continuă atacurile asupra Ucrainei, în ciuda eforturilor diplomatice ale SUA
„Austria susține menținerea presiunii asupra Rusiei și va aproba cel de-al 19-lea pachet de sancțiuni luni”, a transmis ministerul de externe al țării într-un comunicat.
Pachetul de sancțiuni include o serie de măsuri energetice și financiare, inclusiv o interdicție asupra gazului natural lichefiat rusesc începând cu 1 ianuarie 2027, avansând astfel termenul anterior de 1 ianuarie 2028.
Slovacia și-a exprimat, de asemenea, rezerve, dar patru diplomați ai UE au declarat că se așteaptă ca luni să fie trimisă o scrisoare de Comisia Europeană care să abordeze preocupările Slovaciei.
Nici ministerul de externe al Slovaciei, nici Comisia Europeană nu au răspuns imediat solicitărilor de comentarii.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Foto: Pixabay.com)