Biblioteca Centrului pentru Jurnalism Independent (CJI) a publicat pe contul său de Substack un interviu care o aduce în prim-plan pe jurnalista Ruxandra Hurezean – una dintre cele mai importante voci ale reportajului românesc contemporan și autoarea volumului „Călătorie în miezul vieții”, apărut în 2024.
Colaboratoare constantă a PRESSHub.ro, Hurezean vorbește despre esența meseriei de reporter: ieșirea din redacție, apropierea autentică de oameni, documentarea profundă, responsabilitatea față de memorie și rolul presei într-o lume fragmentată.
Prin exemple concrete și reflecții adunate în peste trei decenii de muncă pe teren, ea conturează imaginea unei profesii care nu se rezumă la a consemna întâmplări, ci își asumă misiunea de a ajuta societatea să se înțeleagă pe ea însăși.

Principalele idei pe scurt:
- „Reportajul presupune să mergi în lumea celui pe care vrei să-l cunoști și să ajungi nu doar fizic, în interiorul comunității, ci la sufletul ei.”
- „(Oamenii) Trebuie să vadă că te interesează cu adevărat viața lor. Nu că ești un spectator, nu că vrei să scoți în evidență doar ceea ce consideri interesant pentru public.”
- „Caut soluții punctuale, într-o lume mică, la probleme majore dintr-o lume mare. Stai de vorbă cu 20, 30 de oameni și numai după aceea scrii un reportaj. Reportajul ajută la înțelegerea fenomenelor, nu a accidentelor.”
- „Eu cred că așa va și supraviețui presa. Într-o furtună informațională, dacă nu există o minte limpede care să sintetizeze și să-ți dea imaginea de ansamblu, nu te mai descurci. Jurnaliștii pot să structureze informația, astfel ei te ajută să înțelegi mai bine ce se întâmplă.”
- „Tu, reporter, ești un cercetaș, un antemergător. Tu te duci unde publicul nu poate ajunge și le spui celor de acasă ceea ce ai văzut și ce ai înțeles.”
- „Este foarte important să nu pleci cu preconcepții, să nu pleci fixat pe ceva anume, prestabilit— căci o să găsești numai acel ceva. Du-te și vezi că lumea asta e plină de înțelesuri și de sensuri nebănuite. Lasă-ți toate opțiunile deschise.”
- „Datoria mea de jurnalist este să aduc la lumină și ce este încă necunoscut. Pentru că acceptăm ceea ce înțelegem, ce cunoaștem. Asta mi se pare cheia conviețuirii într-o lume zbuciumată ca a noastră.”
- „Cred că noi, românii, avem o problemă nerezolvată cu trecutul și cu memoria noastră. Presa construiește memoria publică și o fixează. Fiecare om are un înțeles care poate să ne ajute și să fie relevant pentru viața noastră viitoare.”
- „Nu există loc fără subiecte extraordinare. Oriunde palpită viața sunt și subiecte fascinante. Reportajul este o specie modernă, dificilă, care cere cultură, educație, lecturi și o minte bogată — cea mai importantă resursă a unui reporter.”
Interviul integral aici
Biblioteca CJI a fost lansată vineri și va prezenta publicului discuții longform cu cei mai interesanți autori de cărți de media, tehnologie ori current affairs.
„Am ales în mod special să începem seria de interviuri cu o discuție cu Ruxandra Hurezean, jurnalistă cu câteva decenii bune de experiență, în redacții mici și mari, mereu atrasă de puterea reportajului, în care s-a specializat ca una dintre vocile relevante din peisajul nostru media”, spune jurnalistul Vasile Decu, coordonatorul Bibliotecii CJI.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!



