CCR a amânat din nou decizia privind pensiile magistraților

Data:

Curtea Constituțională a României (CCR) a amânat din nou o decizie referitoare la proiectul Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților.

Următorul termen va fi în 18 februarie. Anunțul a fost făcut de Biroul de presă al CCR.

Ședința Curții Constituționale s-a desfășurat în prezența tuturor judecătorilor. În sală a fost prezent și judecătorul Gheorghe Stan, care intrase în concediu paternal, potrivit surselor G4Media.

Surse din CCR au precizat, pentru Agerpres, că s-a decis amânarea pentru a se analiza cererea primită de la Instanța supremă de sesizare a Curții de Justiție a Uniunii Europene cu o întrebare preliminară în legătură cu proiectul Guvernului de modificare a pensiilor speciale ale magistraților.

Instanța supremă consideră că măsurile din proiectul Guvernului ”pot conduce la un tratament discriminatoriu al magistraților în raport cu alte categorii de beneficiari de pensii de serviciu”.

Este a cincea oară când Curtea Constituțională a României amână decizia pe tema reformei pensiilor magistraților.

(FOTO: Inquam Photos / George Călin)

Citește și: Savonea susține că micșorarea pensiilor magistraților este un act discriminatoriu și sesizează CJUE

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related