Explozia din Rahova și cine (mai) sabotează țara

Data:

România rămâne vulnerabilă pe multe planuri, la aproape patru ani de la invazia rusă în Ucraina și după zece ani de la tragedia de la Colectiv. Cine sunt responsabilii eșecurilor succesive care au slăbit țara? O analiză de Sabina Fati.

Trei oameni au murit, 15 au fost răniți grav, peste 300 au rămas fără locuințe, în urma unei explozii puternice în cartierul Rahova din București. A fost vorba despre acumulări de gaze, spun anchetatorii care iau în calcul probleme tehnice sau o posibilă culpă umană. Distrigaz și Pompierii știau cu o zi înainte că e ceva în neregulă acolo. Totuși, dezastrul nu a fost prevenit. Responsabilitatea a fost pasată de Distrigaz unei firme private de verificări, dar nimeni nu a controlat dacă oamenii care au sunat de mai multe ori la 112 erau cu adevărat în siguranță. Blocul avariat nu mai poate fi consolidat, iar experții care au făcut evaluarea consideră că singura soluție e demolarea lui controlată. Ce se va întâmpla cu proprietarii celor peste 100 de apartamente, își vor primi banii de la companiile de asigurare? Vor putea să-și cumpere alte locuințe? Procurorii trebuie să afle cum a fost posibilă calamitatea și cine sunt cei care trebuie să plătească.

Citește și: Ioana Timofte, nepoata fostului șef SRI, trimisă în judecată de DNA pentru luare de mită. Ar fi primit vacanțe de lux mascate în cursuri de formare

În cazul Colectiv, când au murit 65 de tineri și alți 150 au fost răniți, procesul a durat șapte ani. Ministrul Sănătății din acea perioadă, Nicolae Bănicioiu, șefii spitalelor care au refuzat să transfere răniții de la Colectiv și ceilalți oficiali care au administrat cazul Colectiv cu nepăsare, au scăpat nepedepsiți, după ce anul trecut, la nouă ani de la tragedie, Parchetul de pe lângă Înalta Curte a clasat cazul lor.

După un deceniu de la Colectiv, actualul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, mărturisește că România nu poate trata „pacienții cu arsuri complexe”. Guvernele nu au considerat o prioritate construcția unui nou spital pentru arși, așa că cei care ajung în astfel de situații sunt transferați în clinici din vestul Uniunii Europene. În țară, spitalele sunt puține și vechi, și după căderea comunismului, statul nu a mai construit nici unul.

Acuzații de corupție în armată

Nici măcar după invazia rusă în Ucraina, Bucureștiul nu s-a grăbit să facă un nou spital militar, nu doar pentru a-i ajuta pe soldații ucraineni, ci și pentru eventualitatea unui nou război în regiune, ca o formulă de prevedere. Comandanta Spitalului Militar Central „Dr. Carol Davila”, Florentina Ioniță, plasată sub control judiciar pe o cauțiune de 1 milion de lei (200.000 Euro), promisese că anul acesta începe ridicarea unei clădiri noi cu 12 etaje care să fie la standardele NATO, dar totul trenează, mai ales că ea și alți 17 ofițeri medici sunt acuzați de complicitate la abuz în serviciu, după ce au luat ilegal salarii într-un proiect european. Prejudiciul este de peste 8 milioane de lei.

Citește analiza integrală în Deutsche Welle

Citește și: Israelul anunță reluarea armistițiului în Gaza, după mai multe atacuri care au amenințat planul de pace

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Foto: Inquam Photos / Alex Nicodim)

spot_imgspot_img
Sabina Fati
Sabina Fati
Jurnalist la Deutsche Welle, Sabina Fati este cunoscută pentru analizele şi editorialele ei pe teme politice, diplomatice şi din sfera relaţiilor internaţionale. A urmat cursuri de ştiinţe politice la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative din Bucureşti. În 2004 a obţinut titlul de doctor în istorie cu o teză despre Transilvania la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ din Iaşi, sub îndrumarea profesorului Alexandru Zub. Din 2008 până în 2015 a fost visiting professor la Universitatea Bucureşti, Departamentul de Ştiinţe ale Comunicării.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img
spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related