​Festivalul Internațional de Literatură de la Timișoara, la a 14-a ediție. Scriitorii invitați și programul evenimentului

Data:

La limita ficțiunii: #realitatea este tema celei de a 15-a ediții a Festivalului Internațional de Literatură de la Timișoara (FILTM), care va avea loc în perioada 16 – 18 octombrie.

Timp de trei zile, cele 12 evenimente la care participă 23 de invitați din țară și din străinătate se vor desfășura la Muzeul de Național de Artă Timișoara, Iulius Mall, Muzeul Apei, Colegiul Național Bănățean, Școala generală „Rudolf Walter”, Colegiul Național „Carmen Sylva”, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga” și Liceul Teoretic „Grigore Moisil”.

Și în acest an, organizatorii au inclus în program trei dezbateri pe teme socio-politice, la care vor participa nume cunoscute ale vieții culturale și literare. Toate trei vor avea loc la Muzeul de Național de Artă Timișoara.

Pe 16 octombrie, ora 16.00, prof. univ. Mihnea Măruță și specialista în comunicare Oana Marinescu vor discuta pe tema Viitorul care sperie și trecutul care seduce.

În data de 17 octombrie, ora 16.00, Europa. Ce ne așteaptă? Frontierele solidarității este titlul întânirii între doi reputați comentatori politici, istoricul și profesorul Armand Goșu și diplomatul Bogumil Luft (Polonia). Discuția va fi moderată de jurnalistul Matei Martin.

În 18 octombrie, ora 18.00, la Muzeul de Național de Artă Timișoara, Robert Șerban, în calitate de moderator, propune o a treia dezbatere, de astă dată între scriitori: De unde sare scânteia. Conflicte literare și reale, o temă actuală, despre care vor dialoga poeta ucraineană Iya Kiva, prozatorul timișorean Cosmin Leucuța și jurnalista culturală din Republica Moldova Victoria Cușnir.

Serile de literatură reunesc 15 scriitori, invitați la două seri de proză și una de poezie.

În 16 octombrie, la ora 18.00, la Muzeul de Național de Artă Timișoara, publicul se va putea bucura de o întâlnire care se anunță spectaculoasă: între Sjon, cunoscutul autor islandez (tradus la noi cu succes de Editura Polirom), și Mircea Cărtărescu, cel mai cunoscut autor român în plan internațional. Moderatoare: jurnalista Victoria Cușnir (jurnalistă, Radio Chișinau).

Pe 17 octombrie, ora 18.00, la Muzeul de Național de Artă Timișoara, prozatorii Ioana Nicolaie, Vlad Zografi și Iulia Gherasim, recent premiată pentru volumul său de debut, vor fi invitații scriitorului și jurnalistului Marius Chivu.

Pe 17 octombrie, la ora 20.00, tradiționala seară de poezie va avea loc, în premieră, la Czeck In-Iulius Mall Timișoara. Ficțiunea care dă valoare realității (sau invers?) cu Mircea Cărtărescu și poeții invitați FILTM25 este titlul incitant propus de amfitrionul serii, poetul Răzvan Țupa. Vor urca pe scenă poeții: Mircea Cărtărescu, Gojko Bozovici (Serbia), Iya Kiva (Ucraina), Ioana Nicolaie, Bogdan O. Popescu, Matyus Melinda, Oana Cătălina Ninu, Gabriela Feceoru, Traian Pop Traian, Dinu Flămând.

„De ce La limita ficțiunii – realitatea? Fiindcă pare ireal că în secolul XXI, în Europa, Rusia a invadat Ucraina și omoară civili nevinovați, lovește blocuri de locuințe și clădiri istorice.

Fiindcă e de domeniul fantasticului că ucrainenii nu se dau bătuți, fiind un model de curaj pentru restul lumii, lupta lor fiind, în fond, una atât de veche, cea dintre uman și barbar. Fiindcă apără cultura împotriva bombelor și a neantului. Literatura este și despre asta, iar la FILTM realitatea de lângă noi a fost întotdeauna în discuție”, spune Robert Șerban, președinte FILTM.

Mai multe informații despre ediția din acest an a FILTM găsiți pe site-ul festivalului sau pe pagina de Facebook a evenimentului.


FILTM este un proiect organizat de Fundația Aquatim din Timișoara. Finanțat de Municipiul Timișoara Centrul de Proiecte.

Sponsori: Observator Cultural, Librăriile Cărturești, Bioclinica, Fundația Autonom, Smartwood, Egeria, Dermart, Mewi, Clinica de Oftalmologie Dr. Berghian, Neferprod, Area.

Parteneri: Muzeul Național de Artă Timișoara, Iulius Town, editurile: Polirom, Humanitas, Cartier, Casa de Pariuri Literare, Pop Verlag, Școala Ardeleană; Colegiul Național Bănățean, Școala generală „Rudolf Walter”, Colegiul Național „Carmen Sylva”, Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”, Liceul Teoretic „Grigore Moisil”.

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img
spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

​Primăria Constanţa: Unii dintre locuitori au furat sacii cu nisip amplasaţi pe străzi contra inundaţiilor

Primăria Constanţa informează că unii dintre locuitori au sustras...

De ce (ne) urâm? Cu România la psiholog

De ce (ne) urâm? Cu România la psiholog -...