„Rusia rămâne o amenințare astăzi, mâine și pentru viitorul previzibil pentru întreaga Europă”, a declarat premierul Finlandei, Petteri Orpo, gazda reuniuni de marți de la Helsinki, la care au participat liderii Bulgariei, României, Poloniei, Letoniei, Lituaniei, Estoniei, Finlandei și Suediei. Toate reunite la primul summit al așa-numitei „Flanc Estic al Europei”.
Europenii fac un pas spre emancipare
Până acum, discuțiile vizau în principal flancul estic al NATO; deși toate aceste state sunt membre ale Alianței (Finlanda și Suedia au aderat după declanșarea războiului la scară largă din Ucraina), mesajul lor se adresează în primul rând celorlalte state membre ale Uniunii Europene.
Multe dintre aceste țări au frontieră cu Rusia sau cu Ucraina.
În același timp, Ungaria și Slovacia, ai căror lideri sunt deschis sceptici față de sprijinul pentru Ucraina, precum și Cehia – unde Andrej Babiš, cunoscut pentru poziții similare, a devenit prim-ministru în această săptămână – nu s-au alăturat grupului.
Declarația comună a summitului, relatează BBC, afirmă că războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei impune „prioritizarea imediată a flancului estic al UE” și că acesta trebuie „apărat cu toată urgența, leadershipul și determinarea necesare”.
Semnatarii spun că au nevoie de sprijin în domenii precum „capabilități de luptă terestră, apărare împotriva dronelor, apărare aeriană și antirachetă, protecția frontierelor și a infrastructurii critice, mobilitate militară și contramobilitate”.
„UE poate juca un rol important în sprijinirea eforturilor individuale ale statelor membre de a-și consolida capacitățile de apărare, prin alocarea de fonduri, simplificarea reglementărilor și întărirea mobilității militare”, a declarat premierul Suediei, Ulf Kristersson, citat de AFP.
„UE și NATO au, evident, roluri diferite, dar foarte complementare în ceea ce privește flancul estic.”
Poziție reluată și de președintele Nicușor Dan: „Există atât în cadrul NATO, cât mai ales în cadrul Uniunii Europene mai multe programe pentru flancul estic şi scopul acestei întâlniri este de a operaţionaliza între ţările din flancul estic aceste programe şi în special programul european dedicat flancul estic”.
Nicușor Dan a fost întrebat, dacă România are un plan, în caz că Rusia ar ajunge la gurile Dunării, relatează Hotnews.
„Noi nu trebuie să pornim de la asta, dar în cadrul NATO şi corespondent în planuri aprobate de CSAT există toate scenariile posibile, numai că ce e important pentru noi acum este pe de o parte să sprijinim Ucraina pentru ca să păstreze linia frontului, în tot acest timp, ani care urmează să ne înarmăm astfel încât să descurajăm orice potenţială agresiune viitoare”, a declarat președintele.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
Sursa foto: Forţele Aeriene Române / Facebook



