Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat sâmbătă că autoritățile au realizat prima confiscare a unui utilaj în urma imaginilor surprinse de o dronă, o primărie fiind amendată și obligată să curețe zona în care a depozitat ilegal deșeuri.
“Primăria Ciumeghiu (județul Bihor – n.r.) avea închiriat un buldozer care apoi a fost folosit să gestioneze ilegal deșeuri din materiale plastice, textile și vegetale, în proximitatea unui drum agricol din zonă. În mod normal, acele deșeuri trebuiau sortate, aruncate, reciclate, nu împinse dintr-o parte în alta. Vorbim de depozitări masive de deșeuri, pe o suprafață de aproximativ 2 hectare. Ca urmare a celor constatate, buldozerul a fost confiscat, iar Primăria Ciumeghiu a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 70.000 lei. Totodată, în sarcina UAT Ciumeghiu a fost impusă măsura salubrizării zonei în care a fost descoperită depozitarea clandestină a deșeurilor”, a postat Diana Buzoianu pe pagina sa de Facebook.
Dronele Gărzii Naţionale de Mediu au fost achiziționate din PNRR.
Potrivit unui act normativ adoptat de Guvern în septembrie anul acesta, acțiunile comisarilor şi personalului Gărzii de Mediu în spaţii publice, precum şi în spații private unde se desfășoară activități cu posibil impact asupra mediului și/sau în cazul în care există suspiciuni privind săvârșirea unor acte şi fapte care pot conduce la deteriorarea mediului, pot fi înregistrate și fixate cu mijloacele foto-audio-video din dotare, fără consimţământul persoanelor vizate. Înregistrările foto-audio-video constituie mijloace de probă.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Sursa foto: Diana Buzoianu / Facebook)



