Înalta Curte confirmă conflictul de interese: Piedone nu mai poate ocupa funcții publice timp de trei ani

Data:

Cristian Popescu Piedone nu mai are dreptul să ocupe funcții publice timp de trei ani. Înalta Curte a reafirmat decizia Curții de Apel București din 2025, prin care Piedone a primit sentința de conflict de interese.

Conform Legii 176/2010 (art. 25, alineatul 2), o persoană găsită în conflict de interese are interdicția de a ocupa funcții publice.

„Persoana […] față de care s-a constatat existența conflictului de interese ori starea de incompatibilitate este decăzută din dreptul de a mai exercita o funcție sau o demnitate publică ce face obiectul prevederilor prezentei legi, cu excepția celor electorale, pe o perioadă de 3 ani de la data eliberării, destituirii din funcția ori demnitatea publică respectivă sau a încetării de drept a mandatului. Dacă persoana a ocupat o funcție eligibilă, nu mai poate ocupa aceeași funcție pe o perioadă de 3 ani de la încetarea mandatului.”

Problema incompatibilității lui Piedone

În 2024, Agenția Națională a Integrității (ANI) l-a declarat pe Piedone (Primarul Sectorului 5 de la acea vreme) aflat în conflict de interese, după ce acesta își numise ginerele în Comisia Spațiilor Comerciale.

Piedone a atacat decizia ANI, dar Curtea de Apel București i-a respins cererea în 2025.

Tot în 2025, Piedone (atunci șef al ANPC) a fost percheziționat de DNA și plasat sub control judiciar, acuzat că avertizase proprietarul Hotelului Internațional Sinaia de un control ANPC. â

Citește și: Noi înregistrări din scandalul de la Tribunalul Vâlcea: dialoguri tensionate între Bogdan Mateescu, o grefieră și conducerea instanței | AUDIO

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
Vlad Mamulă
Vlad Mamulă
Vlad Mamulă, licențiat în Istorie (Relații Internaționale), masterand în Științe Politice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Rogobete: Medicii prinși că pleacă din spitalele publice la privat în timpul programului vor fi concediați

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat, vineri, că medicilor...

Varianta de ocolire a municipiului Baia Mare, scoasă la licitaţie; investiţie de 1,72 miliarde de lei

Varianta de ocolire a municipiului Baia Mare, o investiţie...

Succesul afacerilor Dedeman bazat pe micul consumator a ajuns să finanțeze achiziția Carrefour Romania

Evoluția Dedeman este simbolică, reprezentativă și ilustrativă pentru transformarea...

Liderul liberal Hubert Thuma a fost director doar în apartamentul tatălui din Viena

Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, susține în CV-ul...