Interviu cu regizorul Cristian Mungiu: „Eram foarte atașat de casă, de familia și de mediul meu. Dar trebuia să plec ca să cresc și să fac ceea ce voiam să fac, ceea ce mă pasiona”

Data:

Într-un interviu acordat pentru „Ziarul de Iași”, Cristian Mungiu, prezent la Iași cu ocazia celei de-a XIII-a ediții a Festivalului Internațional de Literatură și Traducere (FILIT), a vorbit despre cum a plecat din Iași la București pentru a-și urma pasiunea pentru film și despre modul în care își construiește poveștile. Am trecut de la legătura dintre scenariu și regie, la echilibrul dintre libertate și rigoare, alegerea actorilor și modul în care filmele sale combină observația, documentarea și ficțiunea.

Ziarul de Iași: Ce v-a determinat să vă mutați la București și să vă dedicați cinematografiei?

Cristian Mungiu: Voiam să fac filme. La cum arăta România atunci și la cum arată un pic și astăzi, trebuia să fac studii. Pe vremea aia nu existau telefoane mobile, nu exista posibilitatea de a face film decât pe 35mm și, prin urmare, trebuia să faci o școală. Am plecat din Iași pentru faptul că e o țară foarte centralizată și că singura școală de film era la București.

Dacă nu venea Revoluția, nu aș fi plecat din Iași, pentru că nu puteam să intru în școala aia și știam lucrul acesta. Admiterea era făcută în așa fel încât să spună că dacă nu ții de protejații zilei, n-ai ce să cauți în școala aia. Aș fi făcut o universitate la Iași, îmi găseam eu lucruri de făcut pe aici încât să fiu aproape de povestire. Dar dacă am avut șansa asta și a căzut comunismul, iar admiterea aia a devenit una accesibilă oricui, toți cei din jurul meu au ținut să-mi atragă atenția și să-mi zică «hei, vezi că nu mai ai nicio scuză pentru care să nu-ți miști fundul de aici și să te duci să faci ce vrei să faci». Și așa este! Le mulțumesc pentru acest «sănătos șut în fund», fiindcă eram foarte atașat de casă, de familia și de mediul meu. Dar trebuia să plec ca să cresc și să fac ceea ce voiam să fac, ceea ce mă pasiona. Din fericire, cât de cât, am reușit să mă pricep să fac într-o măsură până la sfârșit.

Citește interviul integral în Ziaruldeiasi.ro

Citește și: Semnale contradictorii: noi trupe americane la Kogălniceanu, dar și o posibilă retragere a forțelor americane din România

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursa foto: Ziaruldeiasi.ro)

spot_imgspot_img
Ziarul de Iași
Ziarul de Iașihttps://www.ziaruldeiasi.ro
Jurnalişti formaţi la şcoala sa de presă se află în poziţii de conducere în redactiile ziarelor, televiziunilor şi posturilor de radio din întreaga ţară. Ziarul are un tiraj mediu zilnic 4.133 exemplare, din care 2.410 exemplare reprezinta abonamente, este tipărit în format broadsheet, având 16-20 de pagini. Apare de luni pînă sîmbătă si are un caracter generalist. Cotidianul Ziarul de Iaşi se distribuie în judeţul Iaşi, atît în mediul urban cît şi în cel rural.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img
spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related