Israel și Hamas au convenit asupra primei faze a unui plan de pace care ar putea pune capăt războiului de aproape doi ani din Gaza – un conflict sângeros ce a provocat zeci de mii de morți și a destabilizat Orientul Mijlociu. Președintele american Donald Trump a anunțat că toți ostaticii vor fi eliberați „în curând”, iar Israelul își va retrage trupele până la o linie convenită, primul pas spre ceea ce el a numit o „pace durabilă și definitivă”.
Hamas a confirmat joi că a acceptat propunerea președintelui SUA, care prevede retragerea trupelor israeliene din Fâșia Gaza și un schimb de prizonieri. Potrivit surselor diplomatice, 20 de ostatici considerați încă în viață ar putea fi eliberați până la sfârșitul weekendului, în timp ce peste 1.700 de prizonieri palestinieni urmează să fie eliberați din închisorile israeliene în termen de 72 de ore de la semnarea acordului.
Negocierile au fost mediate de trimisul special al lui Trump pentru Orientul Mijlociu, Steve Witkoff, de Jared Kushner și de oficiali din Egipt, Qatar și Turcia. Guvernul israelian urmează să voteze oficial acordul joi, după care retragerea trupelor ar putea începe în următoarele 24 de ore, iar eliberarea ostaticilor luni.
Planul de pace în 20 de puncte prezentat de Trump săptămâna trecută lasă însă multe întrebări deschise: dezarmarea Hamas, viitorul guvernării în Gaza și rolul Autorității Palestiniene rămân subiecte de dispută.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(FOTO: AGERPRES FOTO/EPA)