Klaus Iohannis, după tentativa de asasinat asupra lui Trump: Violența și agresiunea nu caracterizează nicio democrație

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Președintele României, Klaus Iohannis, a declarat duminică că este șocat de atacul asupra fostului președinte al SUA Donald Trump.

Violenţa şi agresivitatea nu sunt atribute ale vreunei democraţii, a mai spus Iohannis.

“Sunt șocat de atacul asupra fostului Președinte Trump, în timpul mitingului său electoral. Îi doresc însănătoșire rapidă și completă. Violența și agresiunea nu caracterizează nicio democrație. Suntem alături de poporul american”, a transmis președintele României.

Donald Trump a fost împușcat sâmbătă în timpul unui miting electoral în Butler, Pennsylvania. Fostul președinte american a fost rănit la urechea dreaptă și a fost evacuat de urgență de agenții Secret Service.

Citește și: Trump, împușcat în ureche într-o tentativă de asasinat la un miting electoral | VIDEO

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursa foto: Administrația Prezidențială a României / Facebook)

spot_imgspot_img
PRESShub
PRESShubhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related