Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, susține în CV-ul public că a ocupat patru funcții de director în Austria și România. Însă documentele oficiale analizate de NewsCenter.ro indică faptul că singura poziție de director înregistrată formal a fost într-o firmă de familie din Viena, radiată în urmă cu opt ani.
Potrivit articolului NewsCenter.ro, „din cele patru firme, doar din datele unei singure companii reiese că Hubert Thuma a fost cu adevărat director”, respectiv la Valbert Consulting & Service Gesellschaft m.b.H., societate deținută de tatăl său, inginerul Adalbert Thuma.
CV cu patru funcții de director
În CV-ul publicat pe site-ul Camerei Deputaților, Hubert Thuma menționează că a fost director în patru companii: RHI AG (Viena), Arthur Hunt GmbH, Valbert Consulting & Service Gesellschaft și Liptra International SRL.
În perioada 1997–1998, Thuma indică funcția de Director regional de vânzări pentru Polonia și Cehia la RHI AG. Compania era un important grup industrial austriac, listat la bursă, iar membrii conducerii executive sunt documentați public în rapoarte anuale. NewsCenter.ro arată că numele lui Hubert Thuma „nu apare în structurile oficiale de conducere ale companiei” și că nu există dovezi publice că ar fi fost director executiv (Vorstand).
Între 1999 și 2001, Thuma susține că a fost Director regional la Arthur Hunt GmbH. După consultarea bazelor de date comerciale din Austria, NewsCenter.ro precizează că „nu a găsit niciun fel de dovadă oficială că Hubert Thuma a fost director regional sau orice altă titulatură de conducere în cadrul firmei”.
În România, el a fost administrator într-un SRL deținut de MC Henry Immobilien Holding GmbH. Datele societății arată însă că rolul său era unul administrativ, de aplicare a deciziilor acționarilor străini, nu o funcție executivă de conducere.
Director „la tata acasă”
Singura funcție de director confirmată oficial apare la Valbert Consulting & Service Gesellschaft m.b.H., firmă înființată în 1994 la Viena și înscrisă în Registrul Comerțului al Tribunalului Comercial din Viena (Handelsgericht Wien), sub numărul FN 127144.
Sediul societății a fost stabilit la mai multe adrese din Viena, inclusiv Schönngasse 3/4/12 (1020 Wien), adresă care apare și în CV-ul lui Hubert Thuma și care corespunde domiciliului părinților săi.
Structura acționariatului a inclus membri ai familiei Thuma și pe Nora Schuringa, soția actualului președinte al CJ Ilfov. În conducere au fost implicați, la diferite momente, Nora Schuringa și Hubert-Petru-Stefan Thuma, numele complet al politicianului în perioada în care locuia în Austria.
Capitalul social inițial a fost de 500.000 de șilingi austrieci, echivalentul a aproximativ 34.000 de euro la acea vreme. Documentele financiare analizate de NewsCenter.ro arată însă o activitate redusă.
Redacția NewsCenter.ro l-a contactat pe Hubert Thuma pentru a clarifica dacă a fost înregistrat oficial în funcții de conducere la companiile menționate în CV și pentru a confirma corectitudinea informațiilor prezentate. Până la publicarea articolului, președintele CJ Ilfov nu a răspuns solicitărilor.
Mai multe detalii în articolul publicat de NewsCenter.ro.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram
Urmăriți PressHUB și pe Google News!



