Muncitorul indian care a salvat fetița căzută în lacul din Parcul Romanescu va primi titlul de cetățean de onoare al Craiovei. Imagini cu intervenția sa

Data:

Salvatorul fetiţei care era să se înece în Parcul Romanescu din Craiova este cetăţean indian şi lucrează în România ca muncitor necalificat în construcţii, iar pentru gestul său va primi titlul de cetăţean de onoare, a anunţat, duminică, primarul Craiovei, Lia Olguţa Vasilescu.

„Salvatorul fetiţei care era să se înece ieri în parcul Romanescu este cetăţean indian. Vipan Kumar are vârsta de 47 ani şi este în România din data de 22.06.2024. De o lună a devenit angajatul unei firme din comuna Malu Mare, sat Preajba, judeţul Dolj, ca muncitor necalificat în domeniul construcţiilor, urmând să obţină permis de şedere. Pentru curajul şi omenia de care a dat dovadă, Primăria Craiova îi va acorda titlul de cetăţean de onoare al oraşului, în speranţa că gestul său va fi o inspiraţie şi pentru alţii. De asemenea, ceilalţi craioveni care au sărit în lac să ajute şi ei fetiţa vor fi premiaţi, urmând să luăm legătura şi cu aceştia”, a scris Lia Olguţa Vasilescu pe Facebook.

Citește și: România, invitată de Trump să devină membru al „Consiliului pentru Pace”

O fetiţă în vârstă de 5 ani a căzut, sâmbătă, în lacul îngheţat din Parcul Nicolae Romanescu din Craiova, iar un bărbat, migrant indian, a reuşit să ajungă la ea şi să o ţină la suprafaţă până la sosirea pompierilor.

Potrivit martorilor, copilul se afla în parc împreună cu părinţii şi se dădea cu sania. La un moment dat, fetiţa s-a desprins de pe sanie şi a fugit pe suprafaţa îngheţată a lacului, moment în care gheaţa a cedat, iar aceasta a căzut în apă, la aproximativ 10 metri de mal.

Tatăl copilului a sărit imediat în lac pentru a o salva, însă a rămas blocat în gheaţă. Ulterior, alţi cinci bărbaţi au intrat în apă pentru a-i ajuta pe cei doi, însă doi dintre ei au rămas şi ei blocaţi în apa îngheţată. Martorii au sunat la 112, iar echipaje de pompieri, SMURD şi Serviciul de Ambulanţă Judeţean au intervenit de urgenţă.

„S-a intervenit cu o barcă pneumatică. Mai multe ambulanţe SMURD şi o ambulanţă SAJ. Toate persoanele implicate în eveniment, şase adulţi şi un minor, au fost transportate la spital, conştiente”, a declarat purtătoarea de cuvânt a ISU Dolj, Tania Vâlceanu.

Reprezentanţii Spitalului Judeţean de Urgenţă Craiova au anunțat că fetiţa şi una dintre persoanele adulte au necesitat îngrijiri în zona de resuscitare.

Fetiţa şi cetăţeanul indian care a salvat-o au suferit hipotermie severă, însă erau conştienţi în momentul transportului la spital.

Citește și: Acordul UE / Mercosur văzut din perspectiva Americii Latine: consum, comerț și responsabilitate

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Foto: Captură video)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Un angajat român din patru a fost la limita burnout-ului în 2025

Un angajat român din patru s-a aflat într-o zonă...

Soprana Cristina Fieraru, în concert la Sala Dalles, acompaniată de chitaristul Maxim Belciug

Sala Dalles din București găzduiește, în 30 ianuarie, un...

Explozie într-un bloc din Buzău cauzată de o acumulare de gaze. O persoană, rănită

O explozie neurmată de incendiu a avut loc, duminică,...