În contextul apropierii alegerilor pentru Primăria Generală a Capitalei, programate pentru 7 decembrie, președintele Nicușor Dan a intervenit vineri în dezbaterea publică, subliniind calitățile esențiale pe care ar trebui să le dețină viitorul edil. În esență, fostul primar al capitalei își dorește un urmaș, care să continue ceea ce el a început. Deși a admis că are un favorit în cursă, Președintele a evitat un răspuns direct când a fost întrebat despre o posibilă susținere pentru Cătălin Drulă, relatează News.ro.
Referire la Ponta
Într-o conferință de presă, Nicușor Dan a fost întrebat specific dacă îl sprijină pe Cătălin Drulă pentru cea mai înaltă funcție administrativă din București. Dan a ocolit întrebarea printr-o referință politică: „Cum zicea domnul Ponta, în ce calitate mă întrebaţi?”.
Răspunsuri evazive
Deși nu a oferit o susținere nominală, Nicușor Dan a confirmat că are o opțiune personală pentru scrutinul din iarnă. „Vor porni nişte alegeri la Primăria Capitalei. Bineînţeles că am o preferinţă,” a declarat acesta.
Calitățile dorite de Nicușor Dan
În viziunea sa, provocările majore ale Bucureștiului dictează profilul candidatului ideal. Președintele a insistat asupra a două competențe-cheie pe care viitorul primar trebuie să le stăpânească.
Prima calitate ține de capacitatea administrativă și de viziunea pe termen lung. „Una este să fie în stare să coordoneze lucrări mari de infrastructură, pentru că Bucureştiul are un deficit de infrastructură”, a explicat Nicușor Dan.
A doua calitate esențială vizează integritatea și capacitatea de a proteja interesul public în fața intereselor private. Potrivit lui Dan, primarul general trebuie „să fie în stare să se opună influenţelor imobiliare”, o problemă veche a Bucureștiului, cu care Nicușor Dan s-a luptat în timpul mandatelor sale și chiar înainte, ca parte a societății civile.
Fără să numească pe nimeni, președintele a încheiat pe un ton sugestiv: „Judecaţi dumneavoastră”.
Citește și: Carrefour anunță vânzarea magazinelor din România
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
Sursă foto: Nicușor Dan/Facebook




