O familie întreagă a fost ucisă într-un atac cu dronă rusească în regiunea Sumî din Ucraina

Data:

Un cuplu și cei doi copii ai lor au murit în noaptea de 30 septembrie, după ce o dronă de luptă rusească a lovit locuința lor din satul Cerneșcina, aflat în comuna Krasnopilia, aproape de granița regiunii Sumî, scrie The Kyiv Independent.

O dronă de luptă a lovit o clădire rezidențială din satul Cerneșcina, în comunitatea Krasnopilia a regiunii Sumî, a declarat guvernatorul Oleg Grigorov, descriind atacul drept „o lovitură țintită”. Nimeni din familie nu a supraviețuit.

Atacul a ucis un cuplu căsătorit și pe cei doi fii ai lor, în vârstă de șase și patru ani. Echipajele de salvare le-au scos trupurile dintre dărâmăturile casei distruse.

Citește și: Comisia Europeană: „Moldova a făcut o alegere clară pentru libertate, democrație și Europa”

„Aceasta este o pierdere teribilă și ireparabilă pentru întreaga comunitate și regiune”, a spus Grigorov.

„Îmi exprim condoleanțele sincere familiei și celor dragi. Moartea familiei din Cerneșcina este o tragedie pe care nu o vom uita și nu o vom ierta niciodată.”

Satele de graniță din nord-estul regiunii Sumî sunt supuse zilnic atacurilor rusești. Loviturile constante au declanșat evacuări obligatorii în sute de comunități.

Rusia a încercat să deschidă un nou front în regiunea Sumî în primăvară, ocupând mai multe sate în mai și iunie și ajungând la mai puțin de 20 de kilometri de capitala regională. Președintele Volodimir Zelenski a anunțat pe 12 septembrie că forțele ucrainene au „dejucat complet” ofensiva rusă din Sumî.

Citește și: Studiu alarmant. Criza medicamentelor și inegalitățile din sistemul farmaceutic, într-o cercetare lansată în Parlament

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Foto: atac rusesc în Ucraina, 9 iulie 2025 / Foto: Volodimir Zelenski / Facebook)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Avocata Generală a UE propune anularea deciziei Comisiei de deblocare a fondurilor pentru Ungaria

Avocata Generală a Uniunii Europene, Tamara Capeta, a propus,...

Din nou despre posibile alegeri prezidențiale în Ucraina: niciun anunț pe 24 februarie

Președintele Volodimir Zelenski nu intenționează să folosească ziua de...

SUA semnalează o retragere militară limitată din Europa

Factorii de decizie americani le transmit liderilor europeni să...

Parlamentul European aprobă un nou împrumut de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina

Parlamentul European a votat miercuri pentru acordarea unui nou...