Premierul Ilie Bolojan a anunțat ceea ce pare a fi cea mai mare încercare de reformare a funcționării statului român. Cel puțin cea mai mare încercare de reforma într-un timp atât de scurt. Așa-zisul Pachet 2 de reforme are măsuri surprinzătoare în România pentru că încearcă să impună ceva straniu, și anume NORMALITATE, scrie Aktual24.
Normalitate în companiile de stat, unde acum se primesc bani fără vreo legătură cu performanța, ba chiar pe fond de risipă și pierderi.
Normalitate în sistemul de pensionări, acolo unde există categorii care se pensionează la 40 și ceva de ani. Cu costuri imense pentru statul român.
Normalitate în sistemul de sănătate, acolo unde se pompează sume amețitoare raportate la lipsa de performanță.
Normalitate în fiscalitate, acolo unde șmecheri bine conectați au reușit să evite plăți de miliarde la bugetul de stat.
Normalitate în administrație, acolo unde nu doar că există entități care nu ar trebui să existe, dar există entități care nu ar trebui să poate face risipa de bani pe care o fac. Și o fac pe seama noastră.
Doar că orice acțiune provoacă reacțiune. Ce reduce, taie și optimizează Bolojan nu sunt niște concepte abstracte, create de ființe imaginare. Toate aceste reforme vor deranja interese și privilegii. Vor deranja oameni, mulți dintre ei puternici individual, alții puternici prin forța grupului și a numerelor.
Vor deranja sindicate, grupări influente din justiție, mii de firme-căpușă și baroni din companii de stat, structuri din primării și consilii județene care – nu întâmplător – sunt printre pilonii multor partide.
Continuarea, în Aktual24
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Foto: Administrația Prezidențială)