Placa memorială a Annei Politkovskaia, vandalizată la Moscova. O grupare neo-nazistă revendică atacul

Data:

O grupare neo-nazistă din Rusia și-a asumat, luni, răspunderea pentru vandalizarea plăcii memoriale dedicate jurnalistei Anna Politkovskaia. Placa a fost distrusă duminică, pe strada Lesnaia, din centrul Moscovei, unde se află casa jurnalistei asasinate în 2006, relatează Novaia Gazeta.

Gruparea de neo-naziști numită NS/WP Crew (National-Socialism/White Power) a declarat, pe pagina de Telegram, că este responsabilă de vandalizarea plăcii memoriale.

Distrugerea memorialului s-a făcut în „onoarea” unei alte organizații care a asasinat jurnaliști

Acțiunea a fost intitulată drept o dedicație făcută în memoria „altei organizații din patru litere”, făcând aluzie la BORN. Organizația de Luptă a Naționaliștilor Ruși (БОРН) a fost o altă grupare de extremă-dreapta din Rusia, ai căror membrii i-au asasinat pe jurnalista Anastasia Baburova și pe activistul pentru drepturile omului, Stanislava Markelov în 2009.

Familia cere justiție

Copiii Annei au cerut deschiderea unei anchete penale. Solicitărisimilare au fost înaintate de Novaia Gazeta și fostul deputat, Alexander Zamiatin.

20 de ani de tăcere în cazul Politkovskaia

Anna Politkovskaia a fost o jurnalistă rusă, renumită pentru anchetele sale privind corupția din interiorul Kremlinului și abuzurile armatei ruse în timpul celui de Al Doilea Război din Cecenia. În 2006, ea a fost asasinată în casa ei din Moscova. Autorul a rămas nedescoperit, iar, în 2021, cazul s-a prescris.

În 2018, Curtea Europeană pentru Drepturile Omului a decis că guvernul Fedrației Ruse nu a întreprins o investigație corespunzătoare în cazul Politkovskaia.

Citește și: MAE: Român implicat în accidentul feroviar din Spania a supraviețuit și a fost externat

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

Foto: Captură de ecran/Telegram (Zamiatin)

spot_imgspot_img
Vlad Mamulă
Vlad Mamulă
Vlad Mamulă, licențiat în Istorie (Relații Internaționale), masterand în Științe Politice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Trump anunță „imunitate totală” pentru membrii Gărzii Revoluționare Iraniene care depun armele

Președintele Donald Trump a declarat duminică că membrii Gărzii...

Trei soldați americani au fost uciși și cinci, grav răniți în războiul cu Iranul

Trei soldați americani au fost uciși, iar alți cinci...

Oana Țoiu: Toți cetățenii României aflați în Orientul Mijlociu sunt în siguranță

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a declarat duminică seara,...