Președintele Nicușor Dan, la reuniunea informală a Consiliului European: Comisia Europeană s-a angajat să vină cu propuneri privind scăderea prețului energiei

Data:

Președintele României, Nicușor Dan, a susținut joi declarații de presă de la reuniunea informală a liderilor din cadrul Consiliului European, organizată la Castelul Alden-Biesen din Belgia.

Principalele declarații ale președintelui

S-au stabilit niște termene pentru întâlnirile viitoare. După cum știți, o să fie un Consiliu în 18-19 martie și acolo Comisia s-a angajat să vină cu mai multe propuneri legate de stabilirea prețului energiei, una din priorități fiind coborârea prețului la energie.

Comisia s-a angajat să vină în aprilie și cu o propunere privind al 28-lea regim pentru companii (companiile să se poată înregistra oriunde în Europa), și de asemenea cu promisiunea de la toată lumea că această dezbatere se va sfârși până la finalul anului 2026.

Pentru piața internă, au fost mai multe idei importante: partea de simplificare în primul rând, birocrația e mare și toată lumea se plânge, unul din exemple: banii pe care companiile din Europa îi cheltuie pentru a se conforma la anumite lucruri… Comisia s-a angajat să vină cu o soluție: „al 28-lea regim al companiilor”, ceea ce înseamnă că va exista o metodă prin care oricine dorește să constituie o companie într-o țară membră să poată activa oriunde în Europa.

Ne-a fost prezentat raportul pentru cele 10 omnibus-uri, care va simplifica reglementările europene pe diferite domenii, principala miză: cum facem să avem companii care să fie suficient de mari, într-o competiție globală în care cu cât ești mai mare anumite costuri devin mai mici. Deci, cum facem să constituim „campionii europeni”, firme care să aibă importanță globală. Asta presupune un regim uniform, aceleași reguli pentru o piață mai mare.

Notă importantă pentru România, evident că ne dorim ca astfel de companii să activeze să dea de lucru în România, dar trebuie să anticipăm că infrastructura pe care o să activeze trebuie să fie digitalizată.

Sesiunea de întrebări și răspunsuri

Despre NATO și viitorul relației cu SUA: Legat de NATO, există această doctrină americană încă din primul mandat al președintelui Trump care spune că preocuparea principală a SUA trebuie să fie Pacificul, trebuie să echilibrăm contribuția de securitate în Europa între SUA și Europa – și aici are dreptate. Cred că s-a evocat în discuția de azi că un consiliu similar cu cel de azi a avut loc acum un an aproximativ și el s-a concentrat pe apărarea europeană, și el a dat rezultate. Discuția de azi a fost pe economie. În ceea ce privește apărarea europeană, în opinia mea, UE este conștientă de ce trebuie să facă pe un orizont. Nimeni nu contestă importanța relației transatlantice.

Despre amânarea deciziei CCR privind pensiile magistraților: Nu vreau să comentez foarte mult, pentru că este o autoritate care are în mod constituțional libertatea de apreciere, însă este o problemă pe care societatea o vrea rezolvată, care trenează de multă vreme. Eu îmi doresc o asumare din partea CCR. (…) Evident că e o tergiversare, o vedem cu toții.

Despre propunerile pentru șefii serviciilor secrete: În mod deliberat aceste discuții se suspendă când sunt alte discuții și tensiuni în spațiul public în zona politică. Haideți să se termine concursul pentru procurori, bugetul și o să revenim la ele.

Despre propunerile pentru parchete: Mi se pare că sunt niște oameni foarte interesanți printre ei. Am văzut și comentariile din spațiul public, nu sunt de aceeași opinie, dimpotrivă. Uitându-mă doar la numele pe care le-am văzut, pentru fiecare dintre cele trei parchete există persoane foarte interesante și eu sunt optimist că vor dinamiza.

Despre accesul minorilor la rețelele sociale: Haideți să lăsăm specialiștii să dezbată, e bine că avem dezbaterea asta. Dincolo de chestiunea asta, care e de decizie, cred că sunt două lucruri mari de care noi, ca societate, și noi, ca administrație, trebuie să ne preocupăm. Una este întreg fenomenul consumului de droguri, aici rolul DIICOT este foarte important. A doua este care sunt acele activități pe care le oferim copiilor, părinților, astfel încât ei să simtă că fac parte dintr-o societate și să nu intre pe niște zone de dependențe, care sunt foarte periculoase la vârsta asta.

(Sursa foto: Administrația Prezidențială)

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Protest la Timișoara împotriva amânării deciziei CCR privind pensiile magistraţilor

Zeci de persoane au protestat, joi seara, în faţa...

41% dintre români afirmă că l-ar vota pe Nicolae Ceaușescu | Studiu realizat de Cult Research

Un nou studiu realizat de Cult Research, în perioada...

Dominic Fritz: Putem face din Timişoara un hub pentru industria dual-use şi de apărare

Primarul Dominic Fritz a declarat, joi, că municipiul Timişoara...