Pride Oradea 2025: „Doar niște oameni decenți care și-au cerut niște drepturi fundamentale” (Iulian Dițiu, Ark Oradea)

Data:

Pentru al treilea an consecutiv, Primăria Oradea nu a permis organizarea marșului Pride, invocând din nou impedimente administrative și de natură edilitară, deși organizatorii, Asociația Ark sugeraseră nu mai putin de 11 trasee alternative și înaintaseră cererea – defapt notificarea – cu mai bine de o lună înainte. Cu toate acestea, pentru prima dată, marșul comunității LGBTQ s-a ținut totuși pe 26 iulie, sutele de participanți ignorând interdicția. Manifestația s-a transformat în aceste condiții într-un protest, pașnic, pentru toleranță, pentru drepturi egale și libertatea de exprimare. A fost singurul oraș din România, în care jandarmeria i-a amendat pe unii participanți, pentru simpla prezență la Pride.

Presshub a stat de vorbă cu Iulian Dițiu, președintele Asociației Ark Oradea.

PressHub: Cum va fi anul viitor pentru voi? Crezi că o veți lua de la zero cu cereri făcute legal către autorități, care nu vor fi onorate?

Iulian Dițiu: Eu, sincer, sper că nu. După cum știți, marșul s-a organizat în lipsa avizului pentru al 3-lea an consecutiv. Cu toate astea, noi sperăm că autoritățile locale au înțeles că nu e un marș al indecentei. S-a vehiculat mult că vor fi lucruri exagerate la acest marș. Cred că am demonstrat că nu a fost așa. Au fost doar niște oameni decenți care și-au cerut niște drepturi fundamentale. Pentru anul viitor nu va mai exista această scuză. S-a văzut cum s-au comportat participanții la marș: am fost simpli cetățeni, nu am făcut nimic excesiv. Dacă noi suntem de bună credință și păstrăm această linie dreaptă, ne așteptăm și de la autorități la același lucru pentru evenimentele care ne implică și care urmează. Și pe lângă decență, ne-am aștepta și la mai multă responsabilitate din partea lor și să înțeleagă că lucrează și reprezintă toate categoriile de cetățeni. Noi am demonstrat acum că nu suntem cetățeni de mâna a a 2-a și nu vrem să fim tratați ca atare.

Citește și: Un oraș european, dar nu pentru toți: Oradea interzice din nou marșul Pride, în ciuda valorilor pe care le proclamă

PressHub: Care sunt urmările unui eveniment care trebuia să fie o sărbătoare dar s-a transformat în protest neautorizat?

Iulian Dițiu: În ziua marșului, a fost multă lume prezentă: s-a vorbit în presă despre numărul de amenzi, chiar jandarmeria a comunicat numărul de amenzi date.

Cu toate astea, participanții au fost foarte încântați de marș. Pentru ei a fost un pas important iar acest eveniment a creat un spațiu pentru anii următori unde, sperăm, participarea să fie mai numeroasă.

PressHub: Ce crezi că ar trebui să fie investigat sau spus publicului larg legat de administrația de la Oradea în acest context?

Iulian Dițiu: Cred că ar fi de interes să aflăm care sunt legăturile între anumiți reprezentanți ai primăriei și cultele religioase. Există oameni în primărie care au funcții publice acolo și se pare că ei nu doresc să fie respectate drepturile cetățenilor în mod egal. De exemplu, dl viceprimar este un prieten al cultelor neoprotestante și tot el este și președintele comisiei pentru adunări publice ale primăriei Oradea. Această dublă calitate ridică întrebări legitime despre potențialele conflicte de interese sau influențe religioase în deciziile administrative care afectează libertățile civile.

FOTO: Camelia Bușu

Citește și: Oradea Pride 2025: „Nu stăm închiși în casă, așa cum a vrut administrația locală, ci vom ieși în stradă să ne cerem drepturile”

PressHub: De ce crezi că dl Bolojan nu reacționează sau nu a reacționat la ceea ce s-a întâmplat administrativ legat de acest eveniment la Oradea?

Iulian Dițiu: Din păcate, dl Bolojan nu a avut nici o reacție publică. Însă, locuitorii orașului știu că dânsul a facilitat în ultimii 10 ani spațiile private ale cultelor neoprotestante din Oradea. Poate publicul nu știe dar la noi în oraș, s-au construit pe lângă proiecte de infrastructură și acele ”mega biserici” pe care le găsim și în SUA, unde se organizează evanghelizări publice.

Dl Bolojan a participat la inaugurarea acestor clădiri, a susținut, după cum știm, referendumul pentru familie. Acesta este unul dintre motivele pentru care nu a ieșit cu nici o părere, nici pro, nici contra. Dacă ar ieși cu o declarație pro proiectele noastre, personal cred că ar pierde susținerea electoratului local și ar pierde din credibilitate la București. Lipsa unei reacții publice cred că e o modalitate de a-și menține echilibrul politic și de a nu-și antagoniza o bază electorală importantă, mai ales având în vedere pozițiile sale anterioare și implicarea în susținerea anumitor culte religioase.

Ce reacții ați avut din partea publicului după protest? Cei care nu au participat, au văzut protestul, cum au reacționat?

Iulian Dițiu: A fost totul bine, am avut un singur contra manifestant, care a fost sancționat. Oamenii erau mai degrabă curioși, ne filmau, eram ușor exotici pentru ei. Pentru unii era clar că e prima dată când văd așa ceva. Dar totul a fost sub control, nu au fost probleme, am avut toate vârstele prezente la eveniment. Cel mai bine am fost primiți și promovați pe Tik Tok.

Citește și: Sute de persoane au participat la marșul Pride din Oradea

PressHub: Tu cum te-ai simțit să organizezi și să participi la acest eveniment? Ai simțit presiune, oboseală?

Iulian Dițiu:Trebuie să vă spun că am avut o săptămâna intreagă de evenimente înainte de marș și am terminat cu un party mare. Am fost obosit, da, dar momentul în care lumea a început să se strângă pentru marș a fost un moment deosebit și emoționant. Au venit 500 de oameni și pentru mine a fost o sursă de energie. Sperăm ca următorul să fie și mai mare pentru că, în sfârșit, această energie colectivă – munca din ultimi ani – a ajuns să dea roade. Eu sunt mulțumit și sunt foarte motivat să continui.

PressHub: Ce tip de sprijin ați primit din partea organizațiilor naționale și internaționale și cum vă ajută acesta în eforturile voastre?

Iulian Dițiu: Am avut mai mulți parteneri. Accept ne-a susținut foarte mult, au participat reprezentanți ai Budapest Pride, reprezentanți Pride Cluj, Timișoara, București. Au venit și cei de la Forbidden colors, mai exact directorul executiv de acolo. Din partea misiunilor diplomatice, a participat ambasadoarea Olandei dar am avut reprezentanți și de la misiunile Irlandei, Canadei și Franței. Cand au primit refuzul, 47 de ONG-uri au ieșit cu scrisori de susținere pentru noi. Toate astea se întâmplă pentru că oamenii, din toate mediile, realizează că nu e vorba doar despre Pride în această poveste și că e vorba doar despre drepturile noastre libere. Noi nu cerem, de exemplu, dl viceprimar să oprească evenimentele sale religioase; îi cerem să ne dea și nouă dreptul să le facem pe ale noastre.

PressHub: Cum ți se pare faptul că s-au dat totuși amenzi? Cum veți proceda juridic cu cei amendați?

Iulian Dițiu: Nouă persoane au fost amendate și suntem în contact cu ei. Vom contesta împreună amenzile. Ele nu vor fi plătite!

Eu am participat la un alt protest legat de parcurile din Oradea. Și atunci am plătit din nou amendă și sunt în proces pentru ea și, evident, că o să fiu și pentru cele din anul ăsta. Și eu sunt unul dintre cei amendați. Nu mi s-a înmânat încă procesul-verbal și încă aștept să îl primesc; l-am văzut doar de la distanță. Din câte știu, aș avea de plătit 5000 de lei.

PressHub: Ce poți să ne spui în loc de o concluzie după toată această experiență?

Iulian Dițiu: A fost bine că oamenii s-au mobilizat, a fost bine că nu s-au temut. Asta pentru că, știm că, oricâte cereri am fi depus, răspunsul celor de la primărie ar fi fost tot negativ. Pentru noi, nu era altă variantă decât să ieșim oricum, iar faptul că oamenii au venit totuși, e un semn că democrația nu contează doar la vot, contează și când e blocată de demersuri administrative care sunt împotriva drepturilor și libertăților cetățenilor.

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(FOTO: Camelia Bușu)

spot_imgspot_img
Viorica Bold
Viorica Bold
Viorica Bold este o specialistă în filologie și științe politice, doctor în estetică și teoria literaturii, și o voce activă în jurnalismul civic și activismul de mediu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related