Reporter de Iași | Un SRL fantomă cu 12 angajați are contracte de peste 11 milioane de euro cu instituțiile din cadrul MAI, SRI, penitenciare pentru furnizarea de încălțăminte

Data:

O familie din Vicovu de Jos, județul Suceava, deține cvasimonopol pe încălțămintea furnizată instituțiilor de forță din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Înființată în 2021, Bocanci.com SRL are, în ultimii doi ani, contracte de aproximativ 55 milioane lei, peste 11 milioane de euro, cu Poliția Română, Poliția de Frontieră, ISU, SRI, Jandarmerie, școli de subofițeri și ofițeri, penitenciare. Pentru pantofi, ghete și bocanci, arată o investigație Reporter de Iași.

Anomalie: în trei din cei patru ani pentru care există date publice, oficiale, la Ministerul Finanțelor, producătorul a declarat 0 (zero) angajați. Iar în 2022 a figurat cu un singur salariat. „E o eroare. Anul trecut am avut în jur de 15 angajați”, a spus George Carcea, directorul firmei. Chiar și așa, raportat la anvergura contractelor, numărul de salariați este infim.

În acest moment, firma din Vicov are înregistrate 12 contracte de muncă.

Cifra de afaceri cumulată a Bocanci.com pentru anii 2021-2024 se ridică la 3 milioane lei, adică 5,4% din valoarea contractelor parafate cu MAI în 2024-2025.

În medie, cifra de afaceri este de 750.000 de lei/an, circa 150.000 de euro.

Cu Inspectoratul General al Poliției Române și Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, firma din Vicovu de Jos a semnat 5 acorduri-cadru, în ultimii doi ani, de aproape 46 milioane lei din postura de UNIC PARTICIPANT. Celelalte oferte au fost declarate fie neconforme, fie inacceptabile. Fie nu au existat deloc.

Citește investigația integrală în Reporteris.ro

Citește și: Energia ca geopolitică: cablul Georgia–România în Marea Neagră

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursa foto: Reporter de Iași)

spot_imgspot_img
ReporterIS
ReporterIS
REPORTER DE IASI este un watchdog iesean, axat 100% pe interesul public. REPORTER este un avertizor de integritate, urmarind exclusiv subiecte privind cheltuirea banilor publici si activitatea decidentilor publici. REPORTER DE IASI reuneste o echipa de ziaristi de investigatie cu experienta jurnalistica de peste 20 de ani fiecare.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related