Administrația președintelui Donald Trump a invitat România să facă parte din „Consiliul pentru Pace”, constituit pentru a supraveghea reconstrucția Fâșiei Gaza, a confirmat duminică Administrația Prezidențială a României, informează Agerpres.
„Administrația Prezidențială confirmă primirea scrisorii transmise de președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, președintelui României, Nicușor Dan, prin care este adresată oficial invitația ca România să devină membru al „Consiliului pentru Pace””, a transmis Administrația Prezidențială.
”Componența Consiliului va fi anunțată în curând, dar pot spune cu certitudine că este cel mai mare și mai prestigios Consiliu reunit vreodată, în orice moment și în orice loc”, a scris președintele american pe platforma sa Truth Social.
Casa Albă a anunțat vineri că secretarul de stat american Marco Rubio, trimisul special al SUA Steve Witkoff, Jared Kushner și Tony Blair vor fi printre membrii fondatori ai noului Consiliu pentru Pace din Gaza, care va fi responsabil pentru reconstrucția enclavei și asigurarea dezarmării Hamas, potrivit The Jerusalem Post.
Lideri din peste 60 de țări au fost invitați să facă parte din Consiliul pentru Pace.
„Se pare că Trump construiește aici o organizație care se va ocupa nu numai de Gaza, ci poate chiar de „un fel de mini-ONU”, au declarat diplomați occidentali pentru The Jerusalem Post.
Trump, Consiliul pentru Pace, Romania si restul Europei
România se numără printre 60 de state care au primit această invitație, dar până acum Ungaria – al cărui lider este un aliat european de bază al lui Donald Trump, așa cum este si singurul lider european apropiat de președintele rus Vladimir Putin – este singura țară care a răspuns cu entuziasm, relatează Reuters.
Alte guverne au părut reticente să facă declarații publice, lăsându-i pe oficiali să-și exprime îngrijorările doar sub protecția anonimatului, în special în legătură cu impactul pe care inițiativa l-ar putea avea asupra activității ONU.
Potrivit unei copii a scrisorii și a unui proiect de statut consultate de Reuters, organismul ar urma să fie condus pe viață de Donald Trump și să înceapă prin a se ocupa de conflictul din Gaza, urmând ca ulterior să își extindă mandatul și asupra altor conflicte.
Statele membre ar avea mandate limitate la trei ani, cu excepția cazului în care plătesc câte un miliard de dolari pentru finanțarea activităților organismului, ceea ce le-ar aduce statutul de membri permanenți, se arată în document.
„Această propunere oferă pur și simplu statut permanent țărilor partenere care demonstrează un angajament profund față de pace, securitate și prosperitate”, a transmis Casa Albă într-o postare pe X.
Nedumeriri și neîncredere
Premierul Canadei, Mark Carney, spune că a acceptat „în principiu” invitația lui Donald Trump de a se alătura așa-numitului „ Consiliu de Pace” sau „Board of Peace”, organism propus de președintele american pentru a coordona pașii următori în Gaza. Acela are un mandat ONU de un an.
Totuși, Carney spune că nu este deloc clar, în acest moment, ce anume ar acoperi taxa de un miliard de dolari cerută pentru un loc permanent în acest „consiliu”.
Totul vine pe fundalul tensiunilor crescute dintre administrația Trump și aliații europeni legate de Groenlanda, de care președintele americane a declarant că „are nevoie”, și o va obține într-un fel sau altul, fără să exclude alternativa militară.
Pentru moment, Trump a recurs la arma tarifelor. Sâmbătă, el a anunțat noi sancțiuni împotriva a opt dintre cei mai apropiați aliați europeni ai SUA, într-o încercare de a folosi coerciția economică pentru a forța preluarea Groenlandei.
Danemarca, Norvegia, Suedia, Franța, Germania, Marea Britanie, Olanda și Finlanda vor fi lovite, începând cu 1 februarie, de un tarif de 10% pentru „orice și toate bunurile trimise către Statele Unite ale Americii”, a scris Trump într-o postare pe Truth Social.
Tariful va crește la 25% de la 1 iunie, dacă Groenlanda nu va fi, până atunci, „în mâinile Americii”, reamintește Politico.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Sursa foto: Administrația Prezidențială)




Mai precis, Administrația SUA vrea să creeze un „Consiliu de Pace” pentru Ucraina, după mdelul „Consiliului pentru Pace în Gaza” , deja constituit. In acest sens preşedintele SUA Donald Trump a transmis preşedintelui Nicuşor Dan, o scrisoare prin care invită în mod oficial ca România să se alăture în calitate de Stat Membru Fondator şi să adere la Carta Consiliului Păcii.