România îşi promovează atracţiile turistice la Târgul internaţional de turism de la Chişinău

Data:

România participă la Târgul internaţional de turism „Tourism & Travel Expo”, organizat în perioada 30 ianuarie – 1 februarie 2026, la Chişinău, informează Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului (MEDAT), într-un comunicat transmis Agerpres.

„România este un participant constant la acest târg, fiind prezentă la 28 dintre cele 29 de ediţii organizate până în prezent. Această continuitate reflectă importanţa strategică a pieţei din Republica Moldova şi interesul susţinut pentru promovarea României ca destinaţie turistică de proximitate, cu oferte diversificate şi accesibile. Prezenţa la Chişinău oferă, astfel, un cadru relevant pentru prezentarea ofertei turistice a României, cu accent pe turismul balnear, cultural-religios şi montan. Ediţiile anterioare au confirmat interesul publicului pentru aceste tipuri de produse turistice, standul României situându-se constant printre cele mai vizitate, ca expresie a unei relaţii turistice consolidate”, se arată în comunicat.

În cadrul standului României sunt programate activităţi de prezentare gastronomică şi degustări, realizate cu sprijinul Organizaţiei de Management al Destinaţiei „Ţara Dornelor”, menite să ofere publicului o experienţă a directă a tradiţiilor şi a specificului local.

Citește și: Zelenski a discutat cu Nicușor Dan despre proiecte comune ce pot consolida securitatea energetică

„Fluxul turistic dintre Republica Moldova şi România se menţine la un nivel ridicat, susţinut de proximitatea geografică, comunitatea de limbă, istorie şi tradiţii. Datele statistice indică o creştere constantă a numărului de sosiri din Republica Moldova, chiar şi în condiţiile în care o parte semnificativă a cetăţenilor moldoveni deţin şi cetăţenia română, aspect care face dificilă o cuantificare exactă a acestui flux. Cooperarea bilaterală în domeniul turismului se bazează pe cadrul formal instituit prin Acordul între Guvernul României şi Guvernul Republicii Moldova privind Cooperarea în Domeniul Turismului, semnat la Bucureşti la 22 noiembrie 2018, precum şi prin protocolul de colaborare între Ministerul Antreprenoriatului şi Turismului (actual MEDAT) din România şi Ministerul Culturii din Republica Moldova pentru constituirea Grupului de lucru comun al experţilor din turism, semnat în data de 6 aprilie 2023”, precizează Ministerul Turismului.

Cele două state dezvoltă proiecte menite să valorifice patrimoniul cultural şi identitar comun, prin conturarea unor rute turistice transfrontaliere, precum: Ruta Voievodului Ştefan cel Mare şi Sfânt (în România şi Republica Moldova), Ruta bisericilor de lemn din cele două state, Ruta meşteşugarilor şi a meşteşugurilor tradiţionale şi Ruta Gastronomică Transfrontalieră.

„Împreună, ţările noastre au înscris în Patrimoniul Cultural Imaterial al UNESCO 5 elemente: Cobza – cea mai recentă reuşită, în 2025 -, Mărţişorul, Colindatul în ceată bărbătească, Tehnicile tradiţionale de realizare a scoarţei şi Arta cămăşii cu altiţă (Ia). Acest demers contribuie la consolidarea unei perspective integrate asupra destinaţiilor de pe ambele maluri ale Prutului. Mai mult, ca expresie vie a patrimoniului cultural împărtăşit, la standul României este prezent un cobzar din judeţul Gorj, care va susţine o serie de momente artistice. În continuare, relaţiile dintre cele două state se dezvoltă pe două coordonate majore: afirmarea caracterului special al legăturii bilaterale şi dimensiunea europeană a cooperării, fundamentată pe obiectivul strategic al integrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană”, menţionează MEDAT.

Evenimentul de la Chişinău, susţinut de Ministerul Culturii şi Oficiul Naţional al Turismului din Republica Moldova, reprezintă unica platformă expoziţională de profil din această ţară şi reuneşte actori relevanţi ai industriei turistice: agenţii de turism, companii aeriene, administraţii publice, structuri de cazare, centre balneare şi operatori de transport.

(Sursa foto: Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului)

Citește și: Premierul Ilie Bolojan: Instabilitatea politică ne costă miliarde de lei din dobânzi

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related