Șeful Autorității Rutiere Române, reținut de DNA. Procurorii au găsit peste 500.000 de euro în casa acestuia

Data:

Cristian Anton, șeful Autorității Rutiere Române (ARR), a fost reținut marți de procurorii DNA, au declarat surse judiciare pentru Agerpres.

Potrivit acelorași surse, anchetatorii au găsit inițial 350.000 de euro în locuințele lui Cristian Anton din București și Timișoara, banii fiind ascunși în cutii de carton. Ulterior, procurorii au descoperit și alte sume, totalul depășind 500.000 de euro.

DNA a transmis, marți, că procurorii din cadrul Serviciului teritorial Cluj au efectuat percheziții într-un dosar de corupție și formare de grup infracțional organizat. Perchezițiile au avut loc la 23 de locații din București, Timiș, Bacău, Dolj și Vâlcea. Surse juridice au indicat că ar fi vizate 12 persoane, printre care și șeful Autorității Rutiere Române (și fostul șef de cabinet al lui Sorin Grindeanu), Cristian Anton.

Infracțiunile din dosar sunt de dare și luare de mită, trafic de influență și constituire de grup infracțional organizat.

Persoanele suspectate ar fi luat mită între 600 și 1.500 de euro pentru subiectele la examenul pentru atestatele necesare șoferilor profesioniști care se ocupă cu transportul de marfă.

Citește și: Percheziții DNA în cinci județe într-un dosar de corupție: surse indică implicarea șefului Autorității Rutiere Române

Comunicatul DNA:

„Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul teritorial Cluj efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea, în perioada 2025 – prezent, a unor infracțiuni de corupție și asimilate celor de corupție, respectiv de constituire a unui grup infracțional organizat.

În cursul zilei de 31 martie 2026, în baza autorizațiilor emise de instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 23 de locații situate pe raza municipiului București, respectiv a județelor Bacău, Dolj, Timiș și Vâlcea, dintre care una este sediul unei instituții publice, iar restul sunt domiciliile unor persoane fizice sau sediile/punctele de lucru ale unor societăți comerciale.

Activitățile se desfășoară cu sprijinul DNA Structura centrală, a Serviciilor Teritoriale Bacău, Craiova, Pitești și Timișoara, precum și a Jandarmeriei Române”.

(FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea)

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related