Un tânăr vasluian, în vârstă de 22 de ani a murit în somn, în noaptea dintre 14 și 15 octombrie. Acesta era student în ultimul an la Facultatea de Construcții de Mașini și Management Industrial din Iași din cadrul Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” (TUIASI) și locuia în chirie alături de logodnica sa, relatează Ziarul de Iași.
Potrivit certificatului de deces, Cosmin Carp ar fi murit din cauza unui edem pulmonar acut și a insuficienței cardio-respiratorii, însă nu se știe ce a declanșat aceste afecțiuni. Edemul pulmonar este o acumulare de lichid în plămâni care împiedică oxigenul să treacă în sânge și face respirația extrem de dificilă.
Nu îl știa nimeni cu probleme de sănătate
Surse apropiate familiei spun că, înainte de tragedie, cei doi fuseseră în vizită la mama tânărului. Ulterior, s-au întors la apartamentul din Iași. Aproape de miezul nopții, acestuia i s-ar fi făcut brusc rău. Iubita sa, care observase că tânărul avea dificultăți de respirație în timp ce dormea, a fost cea care a sunat la 112 și a încercat să îl ajute, cerând chiar și ajutorul unei vecine.
Din nefericire, Cosmin Carp a fost găsit în stop cardio-respirator de echipajul medical. În ciuda manevrelor de resuscitare efectuate de medici, tânărul nu a mai putut fi salvat și a fost declarat decedat la fața locului.
Continuarea, pe Ziarul de Iași.
Citește și: Aktual24 | Re-AURizarea PSD. Un truc electoral și de negocieri
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!