Ucraina se înarmează în Franța: avioane grele de luptă, radare și sisteme de apărare antiaeriană

Data:

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski, aflat la Paris, și președintele francez Emmanuel Macron au semnat o declarație de intenție prin care Kievul își propune să achiziționeze, în următorul deceniu, 100 de avioane de luptă Rafale F4, alături de „radare franceze foarte performante” și opt sisteme de apărare antiaeriană SAMP/T, fiecare cu câte șase lansatoare.

Cei doi lideri au făcut declarații comune după semnarea documentului. Zelenski a subliniat că sistemele SAMP/T — o dezvoltare recentă a industriei franceze — reprezintă „un nivel foarte serios” de protecție și sunt „extrem de importante” pentru Ucraina, fără a putea preciza însă când vor începe livrările, potrivit BBC.

Macron a anunțat că Ucraina va fi prima țară care va opera noile sisteme SAMP/T, iar pe viitor Parisul și Kievul ar putea discuta chiar producția comună a avioanelor Rafale.

Tot Macron a declarat că „coaliția celor dispuși” — grupul de state conduse de Franța și Marea Britanie care coordonează sprijinul pentru Ucraina — intenționează să treacă, până la Crăciun, la o nouă etapă de pregătiri privind posibila desfășurare de forțe în Ucraina în cazul unui armistițiu.

Liderul francez și-a exprimat speranța că pacea dintre Rusia și Ucraina poate fi atinsă până în 2027: „Cred că ultimele luni au fost marcate de decizii care au reprezentat adevărate momente de cotitură”, a spus Macron.

Modernizarea aviației de luptă ucrainene

Rafale este un avion de luptă greu, cu o capacitate operațională impresionantă, putând transporta o încărcătură de până la 9,5 tone, precizează o analiză BBC.

La sfârșitul lunii octombrie, Volodimir Zelenski declara că Ucraina își propune să construiască o Forță Aeriană modernă, formată din 250 de avioane de ultimă generație, inclusiv modele suedeze Gripen, americane F-16 și franceze Rafale.

Tot atunci au apărut informații potrivit cărora Kievul intenționează să achiziționeze 150 de avioane Gripen-E din Suedia.

Planul Ucrainei de a combina avioane ușoare și avioane grele respectă modelul clasic al forțelor aeriene moderne: Rafale este un aparat scump și sofisticat, în timp ce Gripen, mai accesibil și mai ușor de operat, poate îndeplini eficient multe tipuri de misiuni.

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook

spot_imgspot_img
Ileana Giurchescu
Ileana Giurchescu
Ileana Giurchescu, fost redactor coordontor la Europa Liberă din 1987, când postul de radio mai avea sediul la München, în Germania. După sistarea emisiunilor pentru România, a rămas în redacția Europei Libere pentru Republica Moldova și ulterior a colaborat cu postul public Teleradio Moldova, ca editor de știri externe.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img
spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Sancțiunile împotriva Rosneft și Lukoil au dus la scăderea prețului petrolului rusesc 

Reuters a consultat o analiză a Biroului pentru Controlul Activelor...

Moartea lui Ilie Ilaşcu, simbol al rezistenței românești din Transnistria 

Ilie Ilaşcu, fost senator român și una dintre cele mai cunoscute figuri...

La o zi după evacuare, locuitorilor din Ceatalchioi li s-a permis să revină la casele lor

În urma diminuării pericolului exploziei navei cu GPL (grație...

Cine intră în cursa pentru Primăria Capitalei: 17 candidați validați

Biroul Electoral Municipal București a înregistrat candidaturile a 17...