Rustem Umerov (foto), secretarul Consiliului Național de Securitate și Apărare al Ucrainei, se va întâlni pe 4 decembrie la Miami cu emisarii speciali ai președintelui american Donald Trump, Steve Witkoff și Jared Kushner, pentru o nouă rundă de discuții asupra unui plan de pace în războiul declanșat de Rusia. Întâlnirea are loc la doar câteva zile după vizita delegației americane la Moscova și face parte dintr-o serie accelerată de consultări diplomatice, în condițiile în care Kievul spune că „se așteaptă la noutăți” privind calendarul negocierilor, relatează Kyiv Independent.
Întâlnirea din Miami a fost anunțată de ambasadoarea Ucrainei în SUA, Olha Stefanishyna, pe 3 decembrie.
„Rustem Umerov, șeful delegației, al cărui unic rol este acela de a negocia cu aliații americani și europeni, va ateriza mâine în SUA pentru a reîntâlni delegația”, a fost citată Stefanishyna.
The Kyiv Independent a contactat Casa Albă pentru confirmare.
Nu este încă clar dacă alți membri ai delegației ucrainene, inclusiv șeful Statului Major Andrii Hnatov, se vor alătura lui Umerov în noua rundă de discuții.
Context
Anunțul vine în timp ce președintele Volodimir Zelenski a spus, în mesajul său de seară, că Kievul se așteaptă în zilele următoare la vești privind calendarul următoarei runde de discuții.
„Pregătim întâlniri în Statele Unite – după revenirea echipei americane din Moscova și după consultările relevante de la Washington”, a spus Zelenski. „Totul decurge destul de bine – la întâlnirile de la Geneva și Florida, Ucraina a fost auzită, a fost ascultată. Iar asta contează. Ne așteptăm să continue la fel.”
Întâlnirea anunțată urmează vizitei lui Steve Witkoff și Jared Kushner la Moscova, unde au discutat cu președintele Vladimir Putin o versiune revizuită a planului de pace SUA–Ucraina.
Yuri Ușakov, consilierul principal al Kremlinului care a participat la discuții, a descris întâlnirea drept „foarte utilă, constructivă și substanțială”, deși a precizat că nu s-a ajuns la un acord concret. Vorbind cu reporterii în Biroul Oval pe 3 decembrie, președintele Donald Trump a spus despre întâlnirea delegației americane cu Putin că a fost productivă.
„Nu știu ce face Kremlinul. Pot doar să vă spun că (delegația americană) a avut o întâlnire destul de bună cu președintele Putin”, a spus Trump. „Ce va rezulta din această întâlnire, nu pot spune, pentru că este nevoie de două părți pentru a dansa.”
Citește și: Sondaj european: Trump, perceput ca „dușman al Europei”. Cresc temerile privind Rusia
Umerov și Andrii Hnatov, șeful Statului Major al Forțelor Armate ale Ucrainei, au condus delegația ucraineană care a discutat planul de pace susținut de SUA cu Kushner, Witkoff și secretarul de stat Marco Rubio în Florida, pe 30 noiembrie. Umerov și Witkoff au avut o nouă întâlnire și o zi mai târziu.
Anterior, în Bruxelles, ministrul de externe Andrii Sybiha a spus pe 3 decembrie că Ucraina a primit o invitație în SUA pentru discuții suplimentare și că nu a fost încă informată complet despre rezultatele negocierilor.
„A existat un contact între șeful delegației ucrainene și Steve Witkoff. Dar, fiind o convorbire telefonică, din motive de securitate, ar fi dificil de imaginat o discuție în detaliu, având în vedere caracterul sensibil al procesului”, a declarat Sybiha pentru European Pravda.
Mai devreme, pe 3 decembrie, negociatori ucraineni s-au întâlnit cu consilieri europeni de securitate pentru a discuta despre eforturile de pace, a spus Zelenski. Întâlnirea a avut loc după ce Umerov și Hnatov au informat oficiali europeni despre discuțiile din Moscova cu o zi înainte.
Miniștrii de externe ai NATO – cu excepția notabilă a lui Rubio – s-au reunit tot pe 3 decembrie la Bruxelles, într-o sesiune care include și o întâlnire a Consiliului NATO–Ucraina.
Țările europene și-au exprimat anterior îngrijorarea față de planul de pace inițial în 28 de puncte, după ce au fost luate prin surprindere de propunerea americană.
Jurnalistul Axios Barak Ravid a relatat pe 2 decembrie că, după vizita lor la Moscova, Kushner și Witkoff urmau să se întâlnească cu Zelenski într-o țară europeană nedezvăluită. Președintele ucrainean călătorise în Franța și Irlanda la începutul săptămânii.
După discuțiile din Moscova, Ușakov a spus că cei doi emisari americani „au promis că nu vor merge la Kiev, ci că se vor întoarce acasă”, la Washington.
Citește și: NATO se confruntă cu pericole „reale și de durată” – avertismentul lui Rutte
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Sursa foto: Rustem Umerov / Facebook)



