Un împingător sub pavilion Cehia s-a scufundat în portul Constanța

Data:

Un împingător sub pavilion Cehia s-a scufundat, sâmbătă, în portul Constanţa, după ce a intrat în coliziune cu un convoi de barje care se afla în manevră, cei cinci membri ai echipajului fiind în afara oricărui pericol.

Autoritatea Navală Română (ANR) a informat, printr-un comunicat de presă, că un accident de navigaţie a avut loc sâmbătă dimineaţă, la ora 5,35, în dana Terminal Barje 5 a portului Constanţa.

„Un împingător sub pavilion Cehia a intrat în coliziune cu un convoi ce se afla în manevră. În urma impactului nava cehă a suferit o gaură de apă în bordul babord. Trei împingătoare au fost trimise în asistenţă şi au acţionat cu 4 pompe pentru evacuarea apei, dar în ciuda eforturilor la ora 7,10 împingătorul avariat s-a scufundat. Cei 5 membri ai echipajului au fost salvaţi şi se află în afara oricărui pericol”, se arată în comunicat, potrivit Agerpres.

Conform sursei citate, nu sunt urme de poluare, dar ca măsură de siguranţă a fost amplasat un baraj anitipoluant şi urmează ca zona să fie şi balizată.

Totodată a fost emis un aviz către navigatori privind pericolul de navigaţie în zonă.

Căpitănia Portului Constanţa a deschis un dosar de cercetare pentru a stabili cauzele producerii accidentului.

Citește și: Cum se simte economia dincolo de propaganda guvernului. Mărturii de la antreprenori

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursa foto: Info Sud-Est / Arhivă)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Săptămâna Haferland 2025 a atras peste 8.000 de vizitatori în Țara Ovăzului

Peste 8.000 de vizitatori – localnici, dar și sute...

Aktual24 | Simion se plânge că „nicușoriștii” au încercat să-l agreseze fizic la Broșteni

Liderul AUR, George Simion, a pretins într-o emisiune a...

Trump amenință Rusia cu sancțiuni dacă nu acceptă un armistițiu în Ucraina până vineri 

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a anunțat că trimisul...

SNSPA anunță încetarea colaborării contractuale cu Marius Pieleanu

SNSPA anunță, printr-un comunicat de presă, încetarea colaborării contractuale...