Un ONG a dotat trei licee din Slatina cu defibrilatoare | Reporter24

Data:

Un ONG a dotat trei licee din Slatina cu defibrilatoare. Totul a fost posibil prin proiectul „SOS Viață”, desfășurat de ISU Olt în parteneriat cu Asociația „Salvatori Olteni”.

Echipamentele de intervenție cardio-vasculară au ajuns și la Colegiul Național „Radu Greceanu” și Colegiul Național „Ion Minulescu”, după ce în luna iulie a acestui an, prin același proiect „SOS Viață”, un prim defibrilator automat a fost montat și la Liceul cu Program Sportiv Slatina.

Citește și: Expoziţia „Au venit americanii – Crucea Roșie Americană în România după Primul Război Mondial”, vernisată la Universitatea Ovidius

Aproximativ 150 de persoane au luat parte la instruiri

În total, sunt aproximativ 150 de persoane din cele trei unități școlare care au luat parte la instruiri și au învățat cum pot ști dacă a intrat în stop cardiac și cum poate utiliza defibrilatorul care poate salva vieți, pentru ca apoi pacientul să aștepte în siguranță intervenția cadrelor medicale de pe echipajele Serviciului de Ambulanță sau SMURD.

Citește și: O campanie prezidențială aspră într-o Americă divizată: Trump și Harris sunt cap la cap

Plutonier adjutant șef Cătălin Stănciuleasa, asistent medical principal SMURD Olt, este cel care a desfășurat în cele două instituții de învățământ liceale instruirea cadrelor didactice și personalului auxiliar privind utilizarea defibrilatoarelor semiautomate.

Continuarea în Reporter24

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(sursa foto: reporter24.ro)

spot_imgspot_img
Reporter 24
Reporter 24http://reporter24.info
Înfiinţat în 2019, prin intermediul unui proiect cu fonduri europene în valoare de peste 36.000 de euro, site-ul Reporter24.info a devenit unul dintre cele mai importante din Oltenia. Reporter 24 îşi propune să rămână o sursă de informare reală pentru regiune, cu ştiri verificate, reportaje colorate şi interviuri quality din judeţele Dolj, Olt, Gorj, Vâlcea, dar şi Mehedinţi, Teleorman şi Argeş.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Orădenii care nu colectează separat deșeurile vor fi penalizați

Primăria Oradea a simplificat procedura privind controlul pubelelor, containerelor...

Primăria Oradea cumpără cu 120.000 euro o clădire pentru a o demola

Consiliul Local Oradea a aprobat vineri cumpărarea la un...

Dealerii second-hand preferă mașinile „bătrâne”. Care este explicația

Pe piața românească, dealerii second-hand preferă vehiculele care au...

Aproape 8 milioane de jucării periculoase, confiscate de autoritățile vamale ale UE sub coordonarea OLAF

Peste 7,8 milioane de jucării contrafăcute și periculoase au...