USR cere amplasarea unui panou cu „adevărul activității Armatei Roșii”, la cimitirul sovietic din Sighișoara

Data:

Președintele USR Mureș, Adrian Giurgiu, a anunțat, marți, că cei trei consilieri locali ai USR-PMP din Consiliul Local Sighișoara au depus un proiect de hotărâre prin care doresc amplasarea la intrarea în Cimitirul Eroilor Sovietici din oraș a unui panou pe care să fie înscris „adevărul activității Armatei Roșii la Sighișoara”.

„În timp ce Europa își unește forțele pentru a opri războiul declanșat de Rusia, propaganda Kremlinului își face loc printre cruci și morminte. În România există mai multe cimitire și monumente dedicate soldaților sovietici căzuți în al Doilea Război Mondial (…). Avem un astfel de cimitir și la Sighișoara. Anul trecut, Ambasada Rusiei trimitea către administrația locală cererea de a ilumina mai bine monumentele ‘eroilor sovietici’ din centrul orașului. Desigur, din banii sighișorenilor (…). Colegii mei, consilierii locali USR-PMP Volker Reiter, Andrei Călugăr și Călin Stupariu, au depus un proiect de hotărâre pentru instalarea, la intrarea în cimitirul sovietic, a unui panou informativ care să spună adevărul despre activitatea Armatei Roșii la Sighișoara. Scopul este prezentarea corectă și documentată a evenimentelor din toamna și iarna anului 1944, pe baza documentelor oficiale, cercetărilor istorice și mărturiilor păstrate în Arhivele Naționale”, a anunțat liderul USR Mureș, pe pagina sa de Facebook.

Citește și: Ionuț Moșteanu la Kiev. Ministrul Apărării s-a întâlnit cu prim ministrul Yulia Svyrydenko și cu ministrul apărării, Denis Șmîhal

Adrian Giurgiu consideră că este esențial ca sighișorenii și vizitatorii să cunoască „contextul real al ocupării orașului de trupele sovietice, caracterul controversat al monumentelor și inscripțiilor, abuzurile și victimele civile din fostul județ Târnava Mare”.

„Știu că această inițiativă a USR Sighișoara este importantă pentru comunitate și sper să primească susținerea necesară din partea Consiliului Local și că adevărul este cea mai bună armă împotriva manipulării și propagandei”, susține Adrian Giurgiu.

Liderul USR Mureș a precizat că fostul locotenent-colonel Alexandru Teodoreanu se luptă de peste 10 ani cu autoritățile pentru a arăta adevărul, în sensul că ‘în 1944, la Sighișoara nu mai erau trupe germane și că sovieticii nu au „eliberat’ nimic”.

„În plus, există dovezi că „eroii” îngropați acolo au murit din alte cauze, nu în lupte, iar printre ei se află și militari NKVD care, în timpul ocupației, au violat și torturat localnici. De ani de zile, propaganda rusă și-a picurat veninul în mințile românilor, prezentând agresorul drept victimă și redefinind eroii. Îmi amintesc că am rămas șocat atunci când am vizitat ultima dată acest cimitir. Pe monument era o coroană care purta mesajul „Slavă marelui Putin”. Cum e posibil ca memoria localnicilor batjocoriți și umiliți să fie ștearsă și, în 2025, din bani publici, să întreținem simboluri sovietice cu rol propagandistic?”, a transmis Adrian Giurgiu.

Citește și: Noi măsuri discutate pentru Pachetul doi. Determinarea capitalului social al firmelor ar depinde de cifra de afaceri. Eliminarea cumulului pensie-salariu în sectorul public ar ridica probleme de constituționalitate

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursa imagine: Adrian Giurgiu / Facebook)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img
spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Trei femei au fost reținute după ce ar fi agresat un medic de la Spitalul Municipal din Medgidia

O altercație petrecută la Spitalul Municipal Medgidia s-a încheiat...

UDMR la 35 de ani – rezultatul unui pragmatism transformat în doctrină

Într-un moment în care politica românească pare dominată de...