VRANCEA24 | Darius Pană, locul 5 în Europa la șah, la o grupă de vârstă superioară. Tânărul focșănean se pregătește pentru Mondiale

Data:

Darius Pană, elev al Școlii Gimnaziale „Duiliu Zamfirescu” din Focșani, a câștigat locul 5 în Europa la șah, la o grupă de vârstă superioară. Tânărul focșănean se pregătește pentru Campionatul Mondial.

La doar 10 ani, Darius Pană a scris istorie pentru șahul vrâncean, clasându-se pe locul 5 la Campionatul European Școlar de Șah, desfășurat în perioada 28.05-08.06.2025. Și nu oricum: a concurat la categoria de vârstă superioară, destinată copiilor de 11 ani, el având încă 10 ani, reușind să adune 5 victorii, 2 remize și doar 2 înfrângeri — un palmares excepțional pentru vârsta sa.

Citește și: Luissa Maino, din Italia în România, unde face pâine: o poveste despre curaj, răbdare și pasiune

De-a lungul celor 9 runde, 8 dintre partidele lui Darius au fost transmise live pe platforma internațională Chess.com, atrăgând privirile pasionaților de șah din întreaga lume. Partida sa din ultima rundă, remiza împotriva turcului Uzdemyr Ali, Candidat Maestru cu un ELO de 2108, jucată la masa 1, a fost una decisivă.

Această remiză a avut o importanță crucială pentru echipa României, contribuind decisiv la obținerea locului 1 pe națiuni la această competiție europeană.

Chiar dacă înfrângerile altor jucători români l-au privat pe Darius de un loc pe podium, performanța lui rămâne una excepțională și promițătoare.

Continuarea în Vrancea24

Citește și: Sărbătoarea Rusaliilor. Tradiții, credințe, obiceiuri

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(sursa foto: vrancea24.ro)

spot_imgspot_img
Vrancea 24
Vrancea 24https://www.vrancea24.ro/
Publicația a reușit să se impună în conștiința publică datorită promptitudinii și calității informațiilor, precum și a jurnaliștilor care activează în cadrul publicației (cu experiență de peste 20 de ani în acest domeniu). Publicația Vrancea24.ro este urmărită nu numai în Vrancea ci și în județele limitrofe, în București și în străinătate, mai ales în țările unde trăiesc mulți vrânceni plecați la muncă (ex: Italia, Marea Britanie, Spania, Germania, Franța etc).

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

INFO SUD-EST | Identitatea națională în era digitală

Identitatea națională în era digitală. „Vrem sau nu să...

BIHOREANUL | Ziua Mondială Art Nouveau, marcată prin evenimente speciale la Oradea

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Oradea. Casa Darvas-La...

ZIARUL DE IAȘI | Cazul copiilor abuzați de asistenții maternali de la Scopoșeni. Ce au decis judecătorii

Cazul copiilor abuzați de asistenții maternali de la Scopoșeni....