ZIARUL DE IAȘI | Peste 100 de polițiști locali ieșeni ar putea să-și piardă jobul în urma reformelor anunțate de Guvernul Bolojan

Data:

Poliția Locală Iași ar putea pierde jumătate dintre posturile instituției. Noul Guvern vrea să introducă o normă de un polițist la 1.500 de locuitori cu raportarea la populația orașelor de la recensământ, mult mai mică decât cea din evidențele Institutului Național de Statistică.

Poliția Locală are un număr de 361 de posturi: dintre acestea, 64 sunt vacante, iar 297 sunt efectiv ocupate. Ținând cont de populația rezultată de la ultimul recensământ (271.962 de locuitori în municipiul Iași) atunci instituția ar trebui să aibă puțin peste 180 de posturi, respectiv jumătate din totalul curent și cu 40% mai puțin față de personalul angajat efectiv.

„Nu avem ce comenta la acest moment, este devreme, vorbim despre o propunere. Ne vom conforma și ne vom adapta”, a declarat Liviu Zanfirescu, directorul Poliției Locale Iași.

Un raport recent al Poliției Locale arată că în instituție lucrează 236 de bărbați și 61 de femei, iar peste 170 dintre angajați au studii medii. După vârstă, cei mai mulți (188 de persoane, o pondere de 52%) au vârsta de peste 51 de ani (16 vârsta între 61 și 66 de ani). Pe alte categorii de vârstă, Poliția Locală are 4 salariați pe segmentul 21-30 de ani, 29 pe segmentul 31-40 de ani și 76 pe segmentul 41-50 de ani.

Continuarea, în Ziaruldeiasi.ro

Citește și: Fostul superbugetar care, în 2024, a fost manager bancar, expert în energie, în electrificarea CFR, dar și profesor universitar

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursa foto: Ziaruldeiasi.ro)

spot_imgspot_img
Ziarul de Iași
Ziarul de Iașihttps://www.ziaruldeiasi.ro
Jurnalişti formaţi la şcoala sa de presă se află în poziţii de conducere în redactiile ziarelor, televiziunilor şi posturilor de radio din întreaga ţară. Ziarul are un tiraj mediu zilnic 4.133 exemplare, din care 2.410 exemplare reprezinta abonamente, este tipărit în format broadsheet, având 16-20 de pagini. Apare de luni pînă sîmbătă si are un caracter generalist. Cotidianul Ziarul de Iaşi se distribuie în judeţul Iaşi, atît în mediul urban cît şi în cel rural.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related