Democratul Zohran Mamdani a fost ales marți primar al orașului New York, devenind astfel primul primar musulman din istoria metropolei americane. Candidatul în vârstă de 34 de ani, membru al Adunării statului New York și autodeclarat socialist democrat, a câștigat scrutinul cu peste 50% din voturi, devansându-i pe fostul guvernator Andrew Cuomo (40%) și pe republicanul Curtis Sliwa (7%).
Victoria lui Mamdani vine pe fondul unui val de succese democratice la nivel național, inclusiv alegerea lui Abigail Spanberger ca prima femeie guvernator a statului Virginia și a lui Mikie Sherrill în fruntea statului New Jersey.
Platforma lui Mamdani a inclus măsuri progresiste precum înghețarea chiriilor, construirea de locuințe accesibile, creșterea salariului minim la 30 de dolari/oră, transport public gratuit și taxe mai mari pentru cei mai bogați newyorkezi.
Campania sa a fost marcată de atacuri privind vârsta, lipsa de experiență și pozițiile sale critice la adresa guvernului israelian.
Inclusiv Donald Trump a intervenit în campanie, catalogându-l drept „radical” și „comunist” și îndemnând alegătorii să voteze pentru Cuomo, pe care l-a susținut public cu o zi înaintea alegerilor.
Născut în Uganda din părinți indieni, Mamdani s-a mutat la New York la vârsta de șapte ani și a devenit cetățean american în 2018. După ce Trump a sugerat că i-ar putea fi revocată cetățenia, Mamdani a denunțat declarația ca „un atac la adresa democrației” și „un avertisment pentru toți cei care refuză să tacă”.
„În aceste vremuri de întuneric politic, New York va fi lumina”, a spus Mamdani în discursul său de victorie. „Când vom intra în primărie peste 58 de zile, așteptările vor fi mari. Le vom îndeplini.”
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(FOTO: AGERPRES FOTO / EPA)



