Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a derulat, în perioada 16–21 decembrie 2025, o consultare a corpului profesional al judecătorilor, prin intermediul unui chestionar online care a vizat probleme de actualitate din sistemul judiciar, precum prescripția răspunderii penale și înlocuirea judecătorilor din completurile de judecată.
La consultare au participat 2.583 de judecători, reprezentând 56,5% din totalul judecătorilor în funcție. Potrivit CSM, acesta este cel mai mare nivel de participare înregistrat vreodată într-o consultare de acest tip.
Chestionarul a fost adresat tuturor judecătorilor, indiferent de gradul de jurisdicție, și a fost completat direct, online, fără a fi intermediat de conducerile instanțelor. CSM precizează că accesarea a fost posibilă de pe orice dispozitiv, iar completarea a putut fi realizată în mod anonim, opțiune utilizată de peste jumătate dintre respondenți. În total, 1.315 chestionare au fost inițiate anonim, aspect care, potrivit CSM, a încurajat exprimarea liberă a opiniilor și semnalarea disfuncționalităților din activitatea curentă.
56% judecători din judecătorii
Consultarea a vizat atât percepțiile judecătorilor asupra unor subiecte intens dezbătute în spațiul public, cât și identificarea unor eventuale situații concrete privind înlocuirea judecătorilor din completuri, în scopul verificării ipotezei existenței unor astfel de practici realizate din motive care nu țin de buna administrare a instanțelor. Totodată, chestionarul a inclus câmpuri deschise, care au permis formularea liberă de observații și semnalarea unor probleme suplimentare.
Distribuția respondenților reflectă structura reală a sistemului judiciar: 55,9% provin de la judecătorii, 24,8% de la tribunale, 16,8% de la curți de apel și 2,5% de la Înalta Curte de Casație și Justiție. Judecătorii participanți acoperă toate materiile de drept, peste o treime dintre aceștia soluționând cauze penale, aspect considerat relevant în raport cu tematica chestionarului.
CSM subliniază că nivelul de participare este foarte ridicat și în raport cu practicile europene. Concluziile consultării urmează să fie prezentate după finalizarea procesului de centralizare și analiză a datelor colectate.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!



