Aktual24: A fost ucis comandantul-șef al forțelor speciale rusești în Siria, în urma unui bombardament

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (SOHR) anunță că un colonel rus, care era comandantul-șef al forțelor speciale rusești, a fost ucis pe 26 mai, când organizația Hayyaat Tahrir Al-Sham a tras mai multe obuze asupra sediului comandamentului forțelor regimului sirian de pe linia de front Al-Jeb Al-Ahmar, în zona rurala nordica a Latakiei.

Hayyaat Tahrir Al-Sham este o organizație islamistă sunită, implicată în războiul civil din Siria. Pe 26 mai, conform SOHR, militanții organizației au atacat cu obuze așa numita zonă „Putin-Erdogan”.

De la începutul anului 2023, SOHR a documentat 129 de operațiuni în „zona de dezescaladare”, inclusiv atacuri, focuri de armă trase de lunetiști și bombardamente, care s-au soldat cu 215 combatanți și civili morți.

Continuarea în Aktual24


Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PRESShub
PRESShubhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Rusia susține că nu există dovezi pentru acuzațiile privind dronele sale în statele UE

Între timp, în contextul incidentului din România, Rusia afirmă...

Kaja Kallas înaintea reuniunii miniștrilor UE: Nu cine negociază cu Rusia este întrebarea esențială

Șefa diplomației europene, Kaja Kallas, avertizează că Uniunea Europeană...