Operațiunea „Kiev în 3 zile” a fost un eșec pentru Vladimir Putin, spre deosebire de operațiunea „Pânza de păianjen” a serviciilor ucrainene, în timpul căreia au fost distruse zeci de avioane militare în valoare de miliarde de dolari.
Potrivit publicației Defense Express, forțele ruse au început să mute o parte din avioanele supraviețuitoare la 6.600 de kilometri de granița cu Ucraina – până la Anadir, în Ciukotka.
Analiștii militari spun că aceasta este distanța maximă la care Rusia se poate simți în siguranță față de un atac al Ucrainei. Un bombardier strategic Tu-160 a fost văzut la o bază din apropierea orașului Anadir. Acesta a fost identificat după anvergura aripilor și forma caracteristică a fuselajului. Cel mai probabil, Moscova a început să mute și alte avioane mult mai departe de granița cu Ucraina.
Continuarea, în Aktual24.ro
Citește și: “Diaspora vrea un Minister, nu doar un departament”. Despre petiție, cu Adriana Mureșan
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Sursa imagine: Aktual24.ro)