Chișinău accelerează extinderea singurului aeroport internațional, în timp ce competiția cu aeroportul din Iași se intensifică

Data:

Aeroportul Internațional „Eugen Doga” din Chișinău are planuri să se extindă anul viitor cu un nou terminal, pe fondul unei creșteri explozive a traficului și a unei competiții tot mai strânse cu Aeroportul din Iași.

Cu peste 5 milioane de pasageri deja procesați în 2025 și o prognoză care urcă spre 6 milioane până la finalul anului, noul terminal devine o prioritate strategică.

Un nou terminal pentru un hub regional în expansiune

Guvernul a deschis licitația pentru extinderea terminalului cu 5.000 m², lucrările fiind programate să înceapă în 2026, informează Moldova 1.

Vicepremierul Vladimir Bolea subliniază că noul terminal nu va fi doar o investiție tehnică, ci o „carte de vizită” pentru Republica Moldova. Într-o intervenție la Radio Moldova, el a explicat că vor fi integrate elemente culturale inspirate de identitatea locală, importante pentru un aeroport care poartă acum numele compozitorului Eugen Doga.

Modernizarea include și digitalizarea fluxurilor prin sistemul FACSTRAT – self check-in, scanare automată a documentelor și dirijarea pasagerilor –, care deja scurtează timpul de procesare și pregătește aeroportul pentru volume mai mari.

Citește și: Ilie Bolojan, declarații înaintea ședinței extraordinare de Guvern, convocată pentru proiectul privind pensiile magistraților și rectificarea bugetară

Chișinău, în competiție directă cu Iași: rute mai multe, prețuri similare

Creșterea traficului pune Chișinăul „față în față” cu aeroportul din Iași, care timp de ani buni a atras masiv pasageri moldoveni datorită prețurilor mici și rutelor variate. Diferența însă se micșorează rapid.

„Astăzi, Chișinăul este competitiv cu Iașiul. Pe cursele low-cost avem prețuri foarte bune, iar oferta de destinații s-a diversificat semnificativ”, spune expertul economic Stanislav Ghilețchi, citat de Moldova 1.

Cererea ridicată este alimentată atât de pasagerii moldoveni – peste 50% –, cât și de un flux constant de ucraineni, care folosesc Chișinăul ca alternativă la aeroporturile închise de războiul din țara lor.

Dezvoltări în rețea: Aeroportul Mărculești intră în gestiunea Chișinăului

Tot în logica creșterii, activele Aeroportului Mărculești – terenuri, clădiri și infrastructură – sunt preluate de Chișinău. Inițial, Mărculești va fi dezvoltat ca hub cargo, urmând ca pe termen mediu să intre și pe piața de pasageri.

Citește și: Florin Iordache, cu soție fost judecător, nu e de acord cu micșorarea pensiilor magistraților

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursa foto: International Airport „Eugen Doga” Chisinau / Facebook)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related