CNA amendează Realitatea Plus cu peste 100.000 de lei pentru dezinformare și atacuri publice

Data:

În cadrul ședinței Consiliului Național al Audiovizualului de marți, 3 februarie 2026, s-a hotărât sancționarea postului Realitatea Plus cu amenzi în valoare totală de peste 100.000 de lei și o somație publică. CNA acuză postul TV de dezinformare în privința documentarului Recorder, atac la adresa lui George Becali și Gelu Vișan și acuzații aduse directoarei ONG-ului Freedom House România, Cristina Guseth, fără solicitarea punctului ei de vedere.

Membrii Consiliului au analizat o serie de emisiuni difuzate pe Realitatea Plus în timpul lunii decembrie și au decis sancționarea postului cu trei amenzi și o somație. Valoarea totală a amenzilor este de 105.000 de lei.

Derapajele Realitatea Plus

Conform comunicatului transmis de CNA, au fost aplicate două amenzi de câte 50.000 de lei.

  • Una – pentru atacurile postului la adresa lui Gelu Vișan și George Becali, acuzați că ar „trăda” mișcarea suveranistă („Becali și Vișan, trădătorii suveraniștilor fac acum pact”)
  • A doua – pentru dezinformări prezentate despre Recorder la emisiunea „Culisele Statului Paralel” din 11 decembrie 2025. Mircea Toma a declarat că această emsiune a fost dominată de acuzații grave și afirmații neconfirmate. La un moment dat, fostul șef DNA, Crin Bologa, ce apare în documentarul Recorder „Justiție capturată” este acuzat de corupție.

A treia sancțiune

A treia amendă, în valoare de 5.000 de lei, a fost aplicată pentru lansarea de acuzații la adresa directoarei ONG-ului Freedom House Romania, Cristina Guseth. În cadrul ediției de pe 14 decembrie a emisiunii Culisele Statului Paralel, Anca Alexandrescu a acuzat-o pe Cristina Guseth că ar încerca să sistematizeze atacuri la adresa preșdintei Înaltei Curți, Lia Savonea.

Directoarea ONG-ului Freedom House, Cristina Guseth, celebră pentru prestația dezastruoasă pe care a avut-o în 2015 la audierile din Parlament pentru funcția de ministru al Justiției, a fost interceptată în timp ce stabilea cu procurorul Cristian Ardelean, de la DNA Oradea (…) temele pentru ziariștii de casă ai DNA, cu care să o atace pe Lia Savonea

Această emisiune a încălcat prevederile Codului audiovizualului, deoarece nu a fost solicitat punctul de vedere al persoanei vizate, relatează Pagina de Media.

Poziția Cristinei Guseth

Directoarea Freedom House a declarat că gestul CNA este esențial pentru a controla răspândirea știrilor false.

„Este bine că a reacționat CNA cu această amendă. Astfel de televiziuni care mint si diseminează ură în societate ar trebui date in judecată pentru a primi sancțiuni mai dure. Doar așa pot fi descurajate, prin amenzi care să le afecteze în mod real.”

Citește și: Bătălia pentru rejudecarea lui Dan Voiculescu: Tribunalul București cere acte de la PG în cazul Camelia Bogdan

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

Foto: Captură video

spot_imgspot_img
Vlad Mamulă
Vlad Mamulă
Vlad Mamulă, licențiat în Istorie (Relații Internaționale), masterand în Științe Politice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Decizie drastică într-o comună din Vaslui: iluminatul stradal, întrerupt din cauza crizei financiare

Primarul din Şuletea, Ciprian Tamaş, a luat măsura opririi...

Investițiile uriașe ale Alphabet cresc pe măsură ce revoluția AI vizează noi sectoare

Acțiunile din sectorul de tehnologie au înregistrat un val...

Aktual24 | Jocurile de culise care au dus la alegerea lui Claudiu Manda secretar general al PSD

Sorin Grindeanu, actualul președinte al PSD, l-a susținut pe...