Condamnată pentru poezie și protest. O tânără de 19 ani din Rusia, trimisă la închisoare pentru critici la adresa războiului din Ucraina

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Darya Kozyreva, o studentă în vârstă de 19 ani, a fost condamnată la aproape trei ani de închisoare de un tribunal din Rusia, după ce a protestat împotriva războiului din Ucraina folosind versuri din poezii ale secolului XIX și graffiti, scrie Reuters. Tânăra a fost acuzată că a „discreditat” armata rusă.

Un martor Reuters prezent în sala de judecată, vineri, a relatat că Darya Kozyreva, în vârstă de 19 ani, a fost găsită vinovată de „discreditarea repetată” a armatei ruse, după ce a afișat un poster cu versuri ucrainene într-o piață publică și a acordat un interviu pentru Sever.Realii, un serviciu în limba rusă al Radio Europa Liberă.

Ea a declarat că este nevinovată și a numit dosarul împotriva sa „o mare înscenare”, potrivit unei transcrieri a procesului realizate de Mediazona, o publicație independentă rusă.

Kozyreva a fost condamnată la doi ani și opt luni de închisoare.

Ea este una dintre cele aproximativ 234 de persoane aflate în detenție în Rusia pentru poziții publice împotriva războiului, conform unui bilanț realizat de Memorial, organizație rusă pentru drepturile omului laureată a Premiului Nobel pentru Pace.

Citește și: Protestatarii din Statele Unite se mobilizează împotriva administrației Trump

În decembrie 2022, pe când avea doar 17 ani, Kozyreva a scris cu vopsea neagră mesajul „Ucigașilor, voi ați bombardat. Trădătorilor” pe o sculptură reprezentând două inimi împletite, amplasată în fața Muzeului Ermitaj din Sankt Petersburg – o lucrare care simboliza legătura orașului cu Mariupol, oraș ucrainean distrus aproape în totalitate în timpul unui asediu din primăvara acelui an.

La începutul lui 2024, după ce a fost amendată cu 30.000 de ruble (aproximativ 370 de dolari) pentru postări online despre Ucraina, Kozyreva a fost exmatriculată de la Facultatea de Medicină a Universității de Stat din Sankt Petersburg.

O lună mai târziu, la împlinirea a doi ani de la începutul conflictului, ea a lipit un fragment dintr-o poezie de Taras Șevcenko – considerat părintele literaturii ucrainene moderne – pe o statuie a acestuia aflată într-un parc din Sankt Petersburg:

„O, îngropați-mă, apoi ridicați-vă / Și rupeți-vă lanțurile grele / Și udați cu sângele tiranilor / Libertatea pe care ați câștigat-o.”

Kozyreva a fost arestată imediat și a fost deținută preventiv timp de aproape un an, fiind eliberată abia în februarie și plasată în arest la domiciliu.

Adresându-se instanței vineri, Kozyreva a afirmat că nu a comis nicio infracțiune.

„Nu am nicio vină, conștiința mea e curată”, a spus ea, conform transcrierii Mediazona.

„Pentru că adevărul nu este niciodată vinovat.”

Citește și: Ucraina acuză Rusia că a atacat în timpul armistițiului de Paște

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Foto: Captură video)

spot_imgspot_img
PRESShub
PRESShubhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Ungaria dă semnale că ar putea debloca negocierile de aderare ale Ucrainei la UE

Decizia Ungariei de a începe discuții cu Kievul privind...

SUA prelungește până în iunie suspendarea sancțiunilor asupra petrolului rusesc

Statele Unite vor prelungi până la jumătatea lunii iunie...

Rusia vrea un Witkoff european ca mediator pentru războiul din Ucraina: va ceda UE?

Războiul din Iran a blocat eforturile americane de a...

Bulgaria lui Rumen Radev: stabilitate politică sau nou test pentru Europa?

Rumen Radev ajunge la conducerea guvernului bulgar după o...