HotNews a publicat miercuri fotografii de la întâlnirea a doi președinți de Consilii Județene – unul activ, Marcel Ciolacu, și celălalt „fost”, Ionel Arsene – care au petrecut câteva zile împreună la Villa Cortine Palace, hotel de lux de pe malul Lacului Garda, în nordul Italiei. Fost șef CJ în Neamț, politicianul PSD Ionel Arsene a fost condamnat în România la 6 ani și 8 luni de închisoare în România pentru că a primit o mită de 100.000 de euro.
• Înainte de sentință, Arsene a fugit în Italia, iar cererea de extrădare a României a fost refuzată.
• O instanță din Bari i-a dat câștig de cauză fostului politician, după ce avocații săi au susținut că „România nu e un model de bune practici”, iar Ionel Arsene „are o stare critică de sănătate, incompatibilă cu predarea sa autorităților române”.
• Statul român îl consideră în continuare fugar pe Ionel Arsene, care se află pe lista urmăriților internaționali a Poliției Române.
• Întrebat de HotNews despre întâlnirea cu Ionel Arsene, Marcel Ciolacu a răspuns: „Am o rugăminte: ce fac eu personal nu privește pe nimeni”.
Potrivit HotNews, la finalul lunii iunie 2026, fostul premier Marcel Ciolacu, însoțit de partenera sa de viață, și Ionel Arsene, alături de familie, au petrecut câteva zile în nordul Italiei. Fotografiile primite de HotNews de la un martor ocular îi arată pe cei doi foști colegi de partid la masă pe terasa Villa Cortine Palace, hotel aflat într-o vilă de la sfârșitul secolului 19.
Scena are loc la micul dejun al zilei de 25 iunie 2026. Villa Cortine Palace are locuri de mic dejun în interior și pe terasă, unde sunt cinci-șase mese. La una dintre aceste mese din exterior s-a așezat grupul de români.
Vezi fotografiile de la întâlnirea dintre Marcel Ciolacu și Ionel Arsene și citește articolul integral în HotNews.ro
(FOTO: Inquam Photos / Cornel Putan)



