Romii, cea mai mare minoritate etnică din România, sunt reprezentați în Parlament de un deputat și de un senator. Sociologul Gelu Duminică explică pentru Deutsche Welle de ce această minoritate nu are un cuvânt de spus în politică.
DW: Domnule Gelu Duminică, romii sunt cea mai mare minoritate etnică din România. Potrivit ultimului recensământ, din 2022, și-au declarat etnia doar 570.000, deși studiile sociologice arată că numărul romilor este de 1,5 milioane. Vă pun o întrebare care mă preocupă de mai multă vreme: De ce nu sunt romii reprezentați în politică?
Gelu Duminică: Avem o minimă reprezentare și la nivel local și la nivel central pentru simplul motiv că identitatea politică a romilor e în dezvoltare, ca să zic așa. Dar romii votează în general cu puterea. Avem diverse tipologii: suprareprezentarea romilor în zonele dezavantajate – aceștia votează în general cu puterea – sau zonele antisistem. Asta e oriunde în lume. Marginalii votează cu puterea iar alții antisistem.
Avem și romii invizibili, care fug de identitate, pentru că e stigmatizată. Ei n-or să voteze în viitorul foarte apropiat formațiuni rome.
DW: La recesământul din 2022, doar 570.000 și-au declarat identitatea etnică. Se pare însă că numărul lor e mult mai mare.
Gelu Duminică: Conform studiilor, neoficial vorbim de un milion și jumătate de români de etnie romă. Deci pe aceste cifre înseamnă că avem vreo 900.000 de mii de romi care nu își declară etnia. Cine se declară, și aici sunt doar ipoteze, nu avem un studiu foarte clar în acest sens. Nu se declară cei care sunt destul de bine incluși în societate, dar tocmai pentru că teama lor de a fi stigmatizați în societate e foarte mare, refuză. Deci nu stau în comunitate, nu stau în cartiere de romi, nu poartă portul lor, nu vorbesc limba, așadar au făcut toate astea ca să fugă de identitate. Și atunci ei sunt romi, dar nu sunt romi, sau, în cel mai fericit caz, spun că sunt romi, dar că nu sunt ca ceilalți, își spun între ei „taci din gură să nu afle românii“, și atunci votează partidele mainstream.
Mai avem și tipologia de oameni care votează structurile rome, dar care sunt foarte puțini.
Citește interviul integral în Deutsche Welle
Citește și: Meseria de moașă, în pericol de dispariție din lipsă de reglementare
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Sursa foto: Gelu Duminică / Facebook)



