Moțiunea simplă împotriva Ministrului de Interne, Cătălin Predoiu, a fost respinsă astăzi în Senat, cu 31 de voturi „Pentru” și 51 „Contra”.
Moțiunea simplă, intitulată «„România are prea mult noroc pentru a mai avea nevoie de politicieni mediocri”. Culpa morală şi eşecul politic al ministrului Cătălin Marian Predoiu » a fost înaintată de liderul grupului parlamentar AUR, Petrișor Peiu pe 17 decembrie. Aceasta îi imputează Ministrului de Interne „politizarea MAI”; „anacronismul din cadrul MAI”; nerespectarea obligațiilor internaționale ale României prin neoferirea de resurse umane calificate.
Declarații politice
Cătălin Predoiu susține că măsurile sale au consolidat structurile MAI și a mizat pe acțiunile sale împotriva drogurilor.
„Am declarat lupta cu drogurile o prioritate a MAI.”
Acuzat de Petrișor Peiu de înrăutățirea situației din Portul Constanța, Ministrul Cătălin Predoiu a declarat că a reformat întrgul Inspectorat.
PSD îl susține pe Predoiu, dar continuă să o atace pe Diana Buzoianu
Senatorul PSD Catană a declarat că situația ministrului Predoiu este diferită față de cea a Ministrei Mediului, Diana Buzoianu.
„M-am uitat să văd și eu dacă există vreun dezastru de care să fie responsabil ministrul PNL de Interne, așa cum a fost și încă este Ministrul USR de la Mediu. Nu am găsit.”
USR
Senatorul USR, Ștefan Pălărie, a criticat moțiunea AUR, aminitnd despre poziția lor de susținere a status qu-oului din Justiție. Acesta a declarat că ministrul Predoiu ar trebui să răspundă, mai degrabă, pentru reformarea MAI.
„Întrebările adresate ministrului trebuie să vizeze viteza și consistența cu care se fac reformele”
AUR
Ca inițiator al moțiunii, AUR a avut o atitudine foarte critică la adresa minsitrului Predoiu. Senatorul Cristian Iacob i-a reproșat longevitatea politică, pe care a prezentat-o drept marcată de eșecuri. Acesta a amintit de excluderea României din programul Visa Waiver.
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!



