Parlamentul European a decis să acționeze în instanță Consiliul UE după ce a fost exclus din discuțiile privind importantul program de apărare SAFE, a anunțat miercuri serviciul său de presă, informează EurActiv.
În încercarea de a stimula industria europeană de apărare și de a încuraja statele UE să se reînarmeze, Comisia Europeană a activat o procedură de urgență pentru a ocoli Parlamentul, nemulțumind astfel aleșii acestuia.
„Parlamentul a depus astăzi (20 august) o cerere la Curtea de Justiție pentru anularea regulamentului SAFE”, a declarat serviciul de presă al acestuia pentru Euractiv.
SAFE, un program de împrumuturi pentru apărare în valoare de 150 de miliarde de euro, a fost propus de președinta Comisiei, Ursula von der Leyen, în martie, pentru a stimula cheltuielile cât mai curând posibil. În mai, miniștrii UE au dat aprobarea finală, fără a consulta Parlamentul European.
Până în prezent, optsprezece țări membre ale UE și-au exprimat în mod oficial interesul de a contracta împrumuturi pentru oferte în valoare de cel puțin 127 de miliarde de euro.
Citește și: Vladimir Ciorbă vrea 100.000 de lei de la fostul premier Ciucă pentru că a distrus brandul Nordis
În timp ce Parlamentul subliniază că „instrumentul beneficiază de sprijinul deplin al Parlamentului […] problema este legată de temeiul juridic ales, care subminează legitimitatea democratică”.
Pentru a ocoli aprobarea parlamentară, von der Leyen a invocat o parte din tratatele UE (articolul 122 din TFUE), rezervată în mod normal pentru situații de urgență, cum ar fi pandemia de Covid-19, care accelerează procesul legislativ prin reducerea semnificativă a timpului de negociere al Parlamentului.
„Utilizarea articolului 122 pentru SAFE ca temei juridic a fost, în opinia Parlamentului, incorectă din punct de vedere procedural și pur și simplu inutilă. Aceasta subminează legitimitatea democratică în ochii publicului, iar niciun parlament din lume nu ar accepta acest lucru”, a declarat serviciul de presă al Parlamentului pentru Euractiv.
„De aceea, Parlamentul introduce o acțiune în justiție pe motivul temeiului juridic inadecvat.”
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Sursa foto: Parlamentul European / Facebook)