Peste 81.000 de moldoveni cu cetățenie română au votat în Republica Moldova până la ora 18:00, informează postul Moldova 1.
Expert, despre alegerile din România: „Republica Moldova va avea un cuvânt de spus”
Votul diasporei, inclusiv al cetățenilor români din Republica Moldova, ar putea avea un impact semnificativ asupra rezultatului final al alegerilor din România. Experta în sociologie, Tatiana Cojocari, a explicat în emisiunea ÎN CONTEXT că schimbările survenite în societatea românească vor influența opțiunile electorale, potrivit Moldova 1. Ea anticipează rezultate diferite față de scrutinul precedent: „S-au schimbat lucrurile în România, iar cetățenii moldoveni înțeleg asta”.
„Va conta mult cum va vota diaspora și Republica Moldova va avea un cuvânt de spus”, declară Tatiana Cojocari, care consideră că prioritățile interne vor domina agenda politică de la București. Pe de altă parte, Cojocari observă o polarizare tot mai accentuată în societatea românească. „Avem o tabără care consideră că, în acest moment de instabilitate internațională, România are nevoie de stabilitate. Asta trebuie să înțeleagă oamenii și din Republica Moldova, dar și din România”, a declarat Cojocari, potrivit Moldova 1.
Citește și: Crin Antonescu: „Am votat pentru o Românie unită, puternică, demnă”
Citește și: Peste 450.000 de alegători au votat în diaspora duminică până la ora 11.00
Citește și: Verificări pentru un posibil incident de corupere a alegătorilor, în județul Giurgiu
Citește și: Prezența la vot la ora 15.00 – 32,4%. 5,8 milioane de alegători s-au prezentat la urne
Citește și: Prezența la vot la ora 18.00 – 43,44%. Au votat peste 7,8 milioane de alegători
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Sursa foto: moldova1.md)