Sondaj INSCOP: Peste 88% dintre români spun că își iubesc țara

Data:

Conform unui sondaj INSCOP, citat de Informat.ro, marea majoritate a românilor (peste 88%) declară că își iubesc țara. La afirmația „Iubesc România și sunt mândru de țara mea!”, 75% din respondenți au exprimat acord total, iar 13.2% acord parțial.

Pe lângă aceștia, 4.7% sunt indeciși (nici acord, nici dezacord), iar 1.4% nu au răspuns. 5.7% au exprimat o formă de dezacord: total (3.1%) sau parțial (2.6%).

Vârste și partide

Deși există un consens larg privind afirmațiile patriotice, apar diferențe între categoriile de vârstă. Tinerii cu vărstele între 18-29 de ani reprezintă categoria cu cel mai redus procent de acord (73%).

O altă diferență există și între susținătorii partidelor tradiționale și cei ai partidelor noi. Dintre votanții PSD-PNL 98%, respectiv, 93% au declarat o formă de acord. Între timp, votanții AUR au dat un procent de 87%, iar cei USR-83%.

De menționat faptul că sondajul nu spune explicit dacă tinerii până în 30 de ani au dat cele mai multe dezacorduri, sau cel mai ridicat procent de indeciși. Sondajul menționează doar că tinerii și votanții partidelor noi exprimă un atașament mai temperat. Cercetătorii consideră că acest fenomen se explică prin: viziuni diferite asupra statului, opinii nuanțate, expunerea la mobilitatea internațională, etc

Nivelul educației

Studiul indică, de asemenea, faptul că atașamentul față de patriotism este invers proporțional cu nivelul de educație. Dintre persoanele cu studii primare, 93% s-au declarat de acord. Procentul scade la 88% în cazul educației medii și 83% pentru cei care au beneficiat de studii superioare.

Eșantioane

Sondajul a fost realizat în perioada 20-26 iunie 2025 și a implicat 1150 de persoane, reprezentative pentru categoriile socio-demografice existente (gen, vârstă și ocupație). Participanții au avut vârste cuprinse între 18 și peste 60 de ani. Metodele utilizate au inclus: apeluri telefonice și chestionare.

Procentul de încredere este de 95%, iar eroarea maximă admisă este de ± 2.9%.

Citește și: Prefectura Prahova anunţă că va începe distribuirea apei îmbuteliate către populaţie

Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

Sursă foto: MAPN/Facebok

spot_imgspot_img
Vlad Mamulă
Vlad Mamulă
Vlad Mamulă, licențiat în Istorie (Relații Internaționale), masterand în Științe Politice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Cursuri online în 13 localităţi din Prahova, pe fondul crizei apei de la Paltinu

Cursurile în unităţile de învăţâmânt din cele 13 localităţi...

CNAIR: Progresul fizic al lucrărilor pe secțiunea 4 a autostrăzii Sibiu-Pitești a ajuns la 82% | VIDEO

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a...

Prefectura Prahova anunţă că va începe distribuirea apei îmbuteliate către populaţie

Prefectura Prahova a anunţat, duminică seară, că va începe...