Președintele Volodimir Zelenski a exclus orice retragere a trupelor ucrainene din regiunea Donbas din estul țării, ca parte a unui potențial acord de pace cu Rusia, insistând că Kievul nu va abandona ceea ce el a descris ca fiind „adevărata linie de apărare”, potrivit Kyiv Post.
Într-un interviu acordat publicației nipone Kyodo News la Kiev, Zelenski a respins cererea Moscovei ca forțele ucrainene să se retragă din regiune, unde au avut loc unele dintre cele mai intense lupte din războiul pe scară largă.
„Nu ne putem retrage de pe teritoriul nostru. Este linia noastră reală de apărare”, a spus el, în timp ce negocierile cu Rusia continuă.
Zelenski a subliniat că Ucraina este pregătită pentru compromisuri reale în vederea obținerii păcii, dar nu cu prețul independenței sau suveranității sale.
„Suntem gata să discutăm despre compromisuri cu Statele Unite. Dar nu pentru a primi din nou și din nou ultimatumuri din partea rușilor. Ei sunt agresorii. Toată lumea a recunoscut acest lucru. Situația nu s-a schimbat”, a afirmat el.
Zelenski a adăugat că multe țări au acționat sau au încercat să acționeze ca mediatori de la începutul războiului, în special în Orientul Mijlociu și Asia.
„De aceea, compromisul nostru este că discutăm despre compromisuri cu agresorul. «Rămânem pe poziții» este un compromis important”, a spus el.
„Ei au ocupat aproape 20% din teritoriul nostru. Și suntem gata să discutăm despre pace acum, pe baza principiului „Rămânem pe poziții”. Acesta este un compromis important”, a adăugat Zelenski.
El a dezvăluit că Rusia își prezintă propria poziție ca pe un compromis, afirmând că se va abține de la ocuparea altor regiuni.
„Dar acesta este terorism. Chiar și aceste cuvinte în sine sunt terorism. «Sunt gata să nu vă omor – dați-ne totul». Ce înseamnă asta? Acesta nu este un compromis. Este un ultimatum.”
„De aceea am spus: «Suntem gata pentru compromisuri care respectă suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, armata noastră, poporul nostru și copiii noștri. Dar nu suntem gata pentru ultimatumuri”, a declarat Zelenski pentru Kyodo News.
Rusia a încercat să obțină controlul deplin asupra regiunii Donbas, care include regiunile Donețk și Luhansk, și a condiționat în repetate rânduri negocierile de retragerea trupelor ucrainene. Kievul a susținut că nu va ceda teritoriul sub presiune.
(Sursa foto: president.gov.ua)
Urmăriți canalul „PRESShub” pe WhatsApp. Cele mai importante știri ale zilei sunt disponibile aici
Urmăriți canalul „PRESShub” pe Telegram
Urmăriți PressHUB și pe Google News!



