AKTUAL24 | Dovada că regimul Vucic a folosit un tun sonic împotriva sutelor de mii de protestatari din Belgrad

Data:

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google
Urmărește PRESShub pe Google News

Vicepreședintele Partidului pentru Libertate și Justiție (SSP), deputatul Marinika Tepic, a publicat o fotografie cu ceea ce se spune a fi un „tun sonic” care ar fi putut fi folosit împotriva protestatarilor din Belgrad pe 15 martie, relatează publicația rusă independentă Meduza.

Fotografia prezintă un detașament de poliție în afara clădirii Adunării Naționale (parlamentul sârb), în centrul Belgradului. Lângă ei este o mașină de poliție cu un fel de dispozitiv pe capotă. Tepic susține că fotografia a fost făcută pe 15 martie în timpul protestului. În imagine sunt vizibili și demonstranții.

Potrivit lui Tepic, vorbim despre dispozitivul american LRAD 450XL. La o conferință de presă în parlament, liderii Partidului Libertății și Justiției au prezentat documente din care rezultă că, în 2021, Ministerul Afacerilor Interne din Serbia a achiziționat 16 astfel de dispozitive: șapte LRAD-450XL și nouă LRAD-100X.

Liderul SSP, Dragan Djilas, a declarat că partidul său va iniția dosare penale împotriva președintelui sârb Aleksandar Vucic și a Partidului Progresist Sârb (SNS), aflat la guvernare. El i-a cerut lui Vucic să demisioneze, amintind de declarația făcută de președinte cu o zi înainte. Pe 18 martie, Vucic a spus la TV Pink că, dacă armata sârbă a folosit un „tun sonic” împotriva cetățenilor, atunci el „nu mai este președinte”.

Continuarea, în Aktual24.ro

Citește și: Percheziții în Capitală și nouă județe într-un dosar penal privind coruperea alegătorilor. Sunt vizați influenceri care l-au promovat online pe Călin Georgescu | VIDEO

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursa foto: Aktual24.ro)

spot_imgspot_img
PRESShub
PRESShubhttps://www.presshub.ro/
PRESShub este mai mult decât o platformă media – este o portavoce pentru presa independentă. Creată în 2018 de Freedom House România, coagulează 44 de publicații acoperind peste jumătate din teritoriul României, acoperind și diaspora. Într-o țară unde presa locală este adesea sufocată de interese politice, PRESShub este o platformă pentru jurnalismul de la firul ierbii, care crede în puterea comunităților bine informate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related